MBA – szansa na więcej

Awans, wyższe wynagrodzenie, rozwój osobisty – to tylko niektóre spośród wielu czynników, przez które decydujemy się kontynuować naukę lub zaczynać zupełnie nowy kierunek. Rozwój umiejętności i ciągle poszerzanie wiedzy jest szczególnie ważne dla osób, które zawodowo zajmują się zarządzaniem. Właśnie dla kadry menedżerskiej powstał specjalny program studiów – MBA.

Czym są studia MBA i jaki program obejmują?

Master of Business Administration – bo tak brzmi pełna nazwa – to studia podyplomowe przygotowane z myślą o kadrze zarządzającej przedsiębiorstwami. Po raz pierwszy próbę wykształcenia specjalistów do tego właśnie zadania podjęto w latach 50. XX wieku w USA, a z czasem popularność tego programu objęła inne kraje. W Polsce kursy MBA odbywają się od początku lat 90. XX wieku i trwają od roku do dwóch lat (w Stanach Zjednoczonych jest to okres 2 lub 3 lat).

Program studiów MBA obejmuje szeroki zakres materiału. To nie tylko zarządzanie przedsiębiorstwem czy marketing, ale także księgowość, prawo, finanse i zarządzanie zasobami ludzkimi.

Rodzaje MBA:

  • MBA – kurs podstawowy dla menedżerów zawodowych
  • executives–EMBA – kurs dla menedżerów z większym stażem zawodowym
  • global executives–GEMBA – kurs dla menedżerów pracujących w instytucjach międzynarodowych
  • kursy tematyczne przeznaczone dla kadry menedżerskiej o określonej specjalizacji
W tym dziale  Studia informatyczne nadal na topie

Jakie korzyści przynosi dyplom MBA?

Przede wszystkim dyplom Master of Business Administration daje szansę na awans i upraszcza ścieżkę kariery. Na studiach słuchacze zdobywają najnowszą wiedzę na temat istotnych dla biznesu zagadnień, uczą się analizować różne przypadki oraz budują sieć kontaktów. Głównie dzięki rozbudowanej sieci znajomości wzrasta szansa powodzenia na rynku pracy.

Ukończenie MBA przynosi więcej korzyści niż typowe studia z zarządzania i marketingu. Na Master of Business Administration kładzie się nacisk głównie na tworzenie metod rozwiązywania istotnych problemów, dzięki czemu studenci od razu sprawdzają swoją wiedzę w praktyce. Poza tym, uczestnikami MBA są profesjonaliści – ludzie, którzy mają już wieloletnie doświadczenie w pracy menedżerskiej, dzięki czemu mogą dzielić się swoją wiedzą z innymi. Wymiana doświadczeń jest niezwykle ważnym elementem rozwoju w każdej dziedzinie. Pomaga bowiem uniknąć błędów oraz szybko uporać się z już istniejącymi.

Master of Business Administration to szansa na wyższe wynagrodzenie. Badania rynku pracy pokazują, że menedżer z dyplomem MBA ma szansę na zarobki powyżej 10 tys. zł., co oznacza, że jest w stanie zarobić ponad 3 razy więcej od absolwenta studiów magisterskich.

W tym dziale  Studia ekonomia to gwarant pracy?

Ile kosztuje kurs?

Prestiżowe programy MBA realizowane na europejskich uczelniach to spory wydatek rzędu 40 000 euro. Na tych najbardziej renomowanych koszt studiów może przekraczać nawet 100 000 euro. Ceny studiów MBA na polskich uczelniach wahają się od ok. 15 000 zł do 80 000 zł w zależności od uczelni i wybranego programu. Przykładowo Executive Master of Business Administration na Politechnice Warszawskiej kosztują ok. 63 000 zł, natomiast podstawowe studia MBA na Clark Univesity w Łodzi to koszt ok. 15 000 zł.

Oczywiście, są to zawrotne kwoty, jednak wielu z nas jest skłonnych wydać takie pieniądze na zakup dóbr luksusowych (np. samochodu), bez których można się obyć. Czy nie lepiej więc zainwestować w swój rozwój? Jeżeli potrafimy wykorzystać nasze umiejętności i wiedzę w praktyce wydatek poniesiony w związku z uzyskaniem dyplomu MBA z pewnością zwróci nam się z nawiązką.