Studia informatyczne nadal na topie

Ostatnie lata przyniosły spadek popularności informatyki jako kierunku studiów. Pomimo mniejszej liczby absolwentów, uczelnie wciąż poszerzają swoją ofertę w tym zakresie. Dlaczego informatyka to wciąż przyszłościowy kierunek, który warto rozważyć podczas planowania kariery naukowej i zawodowej?

Co oferuje praca informatyka?

Informatyka to wciąż rozwijająca się branża oferująca stabilność i wysokie wynagrodzenia. Początki mogą być trudne, ale zdobywanie kolejnych doświadczeń i wiedzy daje możliwość awansu i coraz lepszej pozycji zawodowej. Według raportu firmy Sedlak&Sedlak, pracownicy z branży IT zarabiają więcej niż osoby pracujące w bankowości, ubezpieczeniach i telekomunikacji. To zaskakujące dane, ponieważ zawody te uznaje się za bardzo dobrze płatne, co tylko pokazuje jakie możliwości mają przed sobą studenci informatyki.

Absolwenci informatyki nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega korzyści płynące z wykorzystywania nowoczesnych technologii. Rozwój technologii mobilnych otwiera przed informatykami nowe możliwości rozwoju i pracy.

Dlaczego warto studiować informatykę?

Wiele z uczelni wyższych posiada w swojej ofercie kierunki informatyczne i kładzie duży nacisk na ich promocję. W ostatnich latach zanotowano spadek liczby absolwentów informatyki, pomimo zapotrzebowania na wykwalifikowanych fachowców z tej dziedziny. Powoli ulega to jednak zmianie. Uczelnie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom studentów otwierając nowe specjalizacje i umożliwiając odbywanie różnych kursów i szkoleń. Jest w czym wybierać.

W tym dziale  Studia dzienne czy zaoczne? Co wybrać?

Informatyka oferuje szeroką możliwość specjalizacji ponieważ posiada wiele gałęzi. Studiowanie informatyki pozwala na zdobycie podstawowej wiedzy z tego zakresu i możliwość budowania ścieżki kariery pod kątem własnych zainteresowań. Polskie uczelnie oferują wysoki poziom kształcenia, zajmując czołowe miejsca w rankingach wśród innych uczelni światowych. Studenci informatyki zdobywają nagrody w międzynarodowych konkursach, co często otwiera drzwi do późniejszej kariery.

Kolejną korzyścią studiowania informatyki są różnego rodzaju dofinansowania i stypendia ze strony uczelni lub państwa, które mają na celu zachęcenie młodych ludzi do podjęcia kierunku. Opłata ta może pomóc w pokryciu kosztów utrzymania, np. jeżeli student mieszka daleko od domu.

Informatyka nie tylko ścisła

Informatyka staje się częścią codziennego życia, dlatego otwiera się coraz bardziej na inne segmenty rynku. Nie jest już wyłącznie domeną ludzi o ścisłych umysłach. W związku z wkroczeniem do biznesu, od twórców oprogramowania oczekuje się umiejętności empatii i wyczucia potrzeb klienta. Matematyka jest wciąż ważną i potrzebną częścią informatyki, ale zamiłowanie do przedmiotów ścisłych nie jest już konieczną cechą przyszłego studenta informatyki.

Dzięki uniwersalności informatyki i różnych sposobów jej wykorzystania, jej absolwenci mogą pracować w wielu miejscach i na wielu stanowiskach, nie tylko w rodzimym kraju, ale również za granicą. Informatyka coraz bardziej towarzyszy codziennemu życiu i coraz więcej specjalistów z tej dziedziny będzie potrzebnych na rynku pracy. Dlatego informatyka to nadal przyszłościowy kierunek, który oferuje wiele perspektyw.

W tym dziale  Szkolenia z finansów dla finansistów i nie tylko