Klejenie ekspozytorów – jaki klej wybrać?
Obecnie opakowania stanowią ważny element każdego produktu. Nie tylko chronią go przed czynnikami zewnętrznymi, ale pełnią funkcję reklamową i podkreślają jego estetykę. W procesie produkcji ekspozytorów ważne jest spajanie i łączenie różnych powierzchni, które w rezultacie tworzą ostateczne opakowanie. Do wyrobu paczek i kartonów stosuje się różnorodne metody klejenia, które mają unikalne właściwości i charakteryzują się różnym poziomem wydajności.
Jakie technologie są wykorzystywane w przemyśle opakowaniowym?
W przypadku opakowań o sztywnej strukturze najważniejszymi materiałami jest karton z tektury, papier oraz płyty o formie falistej. W tym przypadku kleje powinny charakteryzować się krótkim czasem wiązania i mieć wysoką przyczepność. Najczęściej w tym przypadku są używane następujące rozwiązania:
- spoiwa na bazie wody – sprawdzają się na podłożach kalandarowanych, pokrytych barwnikami lub trudno przylepnych powierzchniach papierowych,
- kleje termotopliwe – mają uniwersalny charakter i są używane do różnych podłoży. Świetnie sprawdzają się do klejenia płyt o strukturze włóknistej lub falistej. Mogą być wykorzystywane przy łączeniu tekturowych kartonów i tac, niezależnie od tego czy materiały są powlekane czy niepowlekane,
- kleje antypoślizgowe – zabezpieczają transport opakowań. Mogą być używane do różnych form tektury. Często używa się ich do mocowania taśm i etykiet do produktów. Mają właściwości samoprzylepne.
W przypadku klejów do etykiet wykorzystuje się głównie kleje dyspersyjne. Mogą być używane do klejenia elementów drewnianych, ale także do opakowań szklanych, plastikowych i puszek.
Od czego zależy wybór kleju?
Wybór kleju poza samym materiałem zależy od szeregu czynników. W przemyśle opakowaniowym zastosowanie klejów to przede wszystkim kwestia:
- wilgotności powietrza podczas produkcji i transportu opakowań,
- zmienności temperatury na hali produkcyjnej i na zewnątrz,
- zmienności pogody i czynników atmosferycznych.
Na wybór metody klejenia wpływa także sam proces produkcyjny. Wysoka przepustowość i dynamika w systemie wymusza rozwiązania, które mają krótszy czas spajania materiałów. Także dodatkowe utrudnienia w postaci powlekania lub foliowania opakowań wymagają specjalnych rozwiązań. W tym wypadku należy uważać na odpowiedni poziom adhezji. Jeśli powierzchnia do klejenia jest zbyt gładka, to należy korzystać z technologii, które mają określone parametry techniczne.
Kiedy najczęściej korzysta się z klejenia ekspozytorów?
Najczęściej używanym opakowaniem w przemyśle i przy zabezpieczaniu produktów jest tektura falista. Standardowymi klejami w tym przypadku są kleje termotopliwe oraz technologie hot melt. Wykorzystują one substancję o nazwie poliolefina, która charakteryzuje się dobrą wydajnością oraz oszczędnością w użyciu. Ze względu na swoje właściwości jest wykorzystywana w takich ekspozytorach, jak:
- kartony na pizzę i wystawowe,
- opakowania do przechowywania żywności,
- paczki do magazynowania surowców.