Jakie oleje silnikowe są polecane do różnych rodzajów pojazdów?
W przypadku każdego samochodu niezwykle istotne staje się dobranie odpowiedniego oleju silnikowego. Decyduje on o właściwym działaniu jednostki napędowej, jej trwałości. Jeżeli ktoś użyje złego oleju, to niestety musi liczyć się z wystąpieniem szeregu problemów. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do uszkodzenia silnika, jego poważnej awarii. Należy regularnie sprawdzać stan oleju i go wymieniać. Przy jego wyborze trzeba kierować się przede wszystkim przeznaczeniem, składem, właściwościami, jakością.
Jakie wyróżnia się rodzaje olejów silnikowych?
W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów olejów silnikowych. W zależności od tego, jakie jest ich zastosowanie, mają inny skład. Pod uwagę bierze się przede wszystkim zawartość olejów bazowych, istotne są także dodatki. Oleje silnikowe mogą być syntetyczne, półsyntetyczne lub mineralne. Te pierwsze powstają na skutek syntezy związków chemicznych. Charakteryzują się rzadką konsystencją. Jest to spora zaleta, bo dzięki temu olej może dotrzeć wszędzie, nawet do trudno dostępnych miejsc. Przekłada się to na świetlne nasmarowanie wszystkich części. Jeśli ktoś szuka wysokiej jakości oleju silnikowego, to powinien zdecydować się właśnie na opcję syntetyczną.
Oleje półsyntetyczne także mają dobre parametry, ale głównym składnikiem są oleje mineralne. Płyny syntetyczne stanowią zdecydowanie mniejszy procent. Będzie to jednak optymalne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć produkt dobrej jakości i jednocześnie w przystępnej cenie. Oleje syntetyczne są relatywnie drogie, dlatego taka mieszanka stanowi godną polecenia alternatywę. Z kolei oleje silnikowe mineralne powstają w wyniku destylacji ropy naftowej. Niestety w ich przypadku nie można mówić o dobrej jakości. Najczęściej spotyka się je w autach ze starszymi silnikami. Zdarza się, że nie ma nawet możliwości zastosowania olejów syntetycznych ani półsyntetycznych. Pozostaje wobec tego wybrać tradycyjny olej mineralny. Jest to najtańsze rozwiązanie.
Oleje silnikowe do samochodu ciężarowego i osobowego różnią się
Oleje do samochodów ciężarowych mają inne właściwości niż oleje przeznaczone do auta osobowego. Trzeba mieć to na uwadze przy zakupie. Użycia niewłaściwego oleju to niestety prosta droga do wystąpienia poważnych problemów z silnikiem. Może dojść nawet do jego awarii. Zawsze należy kierować się zaleceniami producenta. Istotne jest także dbanie o odpowiedniej poziom oleju silnikowego i jego regularne wymienianie. Jako że silniki w samochodach ciężarowych i osobowych są eksploatowane w odmienny sposób, trzeba stosować oleje o innych właściwościach. Różnią się one składem chemicznym. W zależności od typu pojazdu zawartość przeciwutleniaczy i dyspersantów będzie inna. W samochodach ciężarowych niezbędne są oleje wysokopopiołowe. Jeśli wleje się oleje niskopopiołowe, to niestety dojdzie do korozji i szybszego zużycia poszczególnych elementów. Z kolei wysokopopiołowy olej zastosowany w samochodzie osobowym przyczyni się do zapychania filtra.