Co to jest e-deklaracja?

Urzędy skarbowe otwarte w godzinach pracy podatników, niemili urzędnicy i kolejki do okienek? Odkąd wdrożono system e-deklaracji, nie musimy się tym już martwić. Z roku na rok liczba osób rozliczających się drogą elektroniczną rośnie. Tak jest po prostu szybciej, sprawniej i wygodniej!

Czym są e-deklaracje?

System deklaracji elektronicznych, czyli właśnie e-deklaracje, umożliwia wszystkim podatnikom i płatnikom złożenie deklaracji podatkowych przez Internet za pośrednictwem pobranego i zainstalowanego programu do e-deklaracji. Na początku elektronicznych rozliczeń z fiskusem mogli dokonywać tylko podmioty, które osiągały duże roczne przychody netto, dziś ta usługa jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych. System ten powstał jako narzędzie nowoczesnej i przyjaznej obywatelowi administracji skarbowej.

Jak złożyć PIT przez program do e-deklaracji?

Aby złożyć zeznanie podatkowe drogą elektroniczną, trzeba najpierw zainstalować specjalny program do e-deklaracji. Aplikację e-Deklaracje Desktop należy pobrać ze strony zorganizowanej przez Ministerstwo Finansów. To oprogramowanie umożliwia osobom fizycznym, które nie posiadają kwalifikowanego podpisu elektronicznego złożenie formularzy PIT-16, 16A, 19A, 28, 36, 36L, 37, 38, 39. Osoby te podpisują swoje deklaracje tzw. danymi autoryzującymi, czyli kwotą przychodu zadeklarowaną w poprzednim zeznaniu (przychód za dwa lata wstecz!). Aby program do e-deklaracji działał poprawnie, trzeba ponadto zainstalować najnowszą wtyczkę do programu Adobe Reader. Aplikacja e-Deklaracje bez problemu działa systemami operacyjnymi Windows, Linux i Mac.

W tym dziale  Poradnik biznesmena - jakie możliwości stwarza wyszukiwarka internetowa

O czym musimy pamiętać?

Gdy zakończymy proces instalacji, możemy przejść do założenia swojego konta użytkownika aplikacji oraz wypełniania odpowiedniego formularza wybranego z listy. Formularz ma postać interaktywnego pliku PDF. Po uzupełnieniu deklaracji, klikamy przycisk – wyślij. Jeśli program wykryje błędy np. w postaci braku danych w obligatoryjnych okienkach, będzie nas o tym informował i wskazywał pola do uzupełnienia. Na zakończenie autoryzujemy dane i wysyłamy formularz. Po wysłaniu, w ciągu kilku minut, otrzymujemy elektroniczne potwierdzenie złożenia deklaracji. Program do e-deklaracji posiada bardzo intuicyjny interfejs, dlatego bez problemu każdy jest w stanie nauczyć się jego obsługi.

Jakie są korzyści z programu do e-deklaracji?

Największą korzyścią, jaką daje złożenie deklaracji drogą elektroniczną, jest to, że nie ogranicza nas czas pracy urzędu. Możemy siąść przed komputerem i wypełnić formularz o dowolnej porze. Mimo że wiele osób odczuwa obawy przed tą formą rozliczeń ze skarbówką, e-deklaracje składa się wiele prościej niż formularze tradycyjne. Nie musimy wczytywać się w instrukcje formularza pokazujące, zawartość jakich pól od siebie odjąć i dokonywać obliczeń, ponieważ program do e-deklaracji ma wgrane algorytmy, które robią to za nas. Ponadto nie jesteśmy skazani na kolejki do okienek w urzędach. Sprawy podatkowe załatwia się, więc dużo szybciej i sprawniej. Jest to duży krok w stronę potrzeb współczesnego człowieka, niezwykle istotny z punktu widzenia budowania społeczeństwa informacyjnego.

W tym dziale  Wszystko co musisz wiedzieć o kartach lojalnościowych