Czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?
Od kwietnia 2015 kilka firm ubezpieczeniowych oferuje tzw. Bezpośrednią Likwidację Szkód (BLS) z OC. Osoby, które są w nich ubezpieczone, a mają szkodę z winy innego kierowcy, mogą zgłosić ją do swojego ubezpieczyciela. Jak to działa w praktyce? Co warto na ten temat wiedzieć?
Czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?
Bezpośrednia Likwidacja Szkód, a więc BLS polega na tym, że wypłatą odszkodowania bądź naprawą zniszczonego na skutek kolizji samochodu zajmuje się firma ubezpieczeniowa, w którym to osoba poszkodowana miała wykupione ubezpieczenie OC, a nie ubezpieczyciel sprawcy danej szkody. To rozwiązanie wygodne, które popularne jest w Europie od wielu lat. Przyczyniło się ono do znacznego skrócenia czasu likwidacji szkód i spadku kosztów likwidacji.
W przypadku BSL, w odróżnieniu od modelu klasycznego, szkoda zgłaszana jest do swojego ubezpieczyciela, który zajmuje się jej wyceną. Rozliczenie odbywa się w zależności od preferencji klienta w trybie bezgotówkowym lub gotówkowym. Potem firma ubezpieczeniowa, ale to klienta już nie dotyczy, występuje z regresem, a więc roszczeniem zwrotnym do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot odszkodowania, które zostało wypłacone.
Bezpośrednia Likwidacja Szkód z OC
BLS daje możliwość otrzymania odszkodowania ze swojej polisy OC w momencie, gdy sprawca jest ubezpieczony w innej firmie. Dzięki temu szkodę można zgłosić do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, które wypłaca odszkodowanie, a potem rozlicza się z ubezpieczycielem sprawcy. To dla osób poszkodowanych spore ułatwienie.
W Polsce Bezpośrednią Likwidację Szkód wprowadziło jak dotąd kilka firm ubezpieczeniowych. Początkowo wiele towarzystw podchodziło do tego rozwiązania z dystansem, ale konkurencja sprawiła, że coraz więcej z nich decyduje się na wprowadzenie BLS również i u siebie.
Kiedy nie można skorzystać z BLS?
BLS w praktyce dotyczy większości zdarzeń komunikacyjnych. Do Bezpośredniej Likwidacji Szkód nie kwalifikują się jednak szkody osobowe i te, które wystąpiły poza granicami kraju, szkody o wartości powyżej 30 tysięcy złotych czy zdarzenia, w których uczestniczyły więcej niż 2 pojazdy. W krajach europejskich zakres ten jest większy.
W sytuacji, gdy sprawca zdarzenia nie miał wykupionego ubezpieczenia OC z opcją BLS, za likwidację szkody odpowiada firma ubezpieczeniowa kierowcy. Zawsze można jednak z danym towarzystwem się skontaktować i zapytać, jak to wygląda w praktyce. Coraz więcej firm idzie na rękę swoim klientom i stara się naprawić szkody z wykorzystaniem BLS, nawet jeśli tylko jedna strona taką usługę oferuje.
Czy BLS trzeba się obawiać?
Wielu kierowców zastanawia się, czy korzystając z systemu tzw. Bezpośredniej Likwidacji Szkód nie stracą przy okazji wypracowanych przez wiele lat zniżek na polisę OC. Okazuje się, że nie ma się czego obawiać. Tak naprawdę wypłata odszkodowania z ubezpieczenia OC, jeśli szkoda nastąpiła z winy osoby trzeciej, nie powoduje utraty zniżek na ubezpieczeniu OC czy AC.