Paczkomaty inPost – jak to działa?

 

Paczkomat to usługa, których popularność kilkukrotnie przerosła oczekiwania Twórców. Ludzi, korzystających z tych usług z dnia na dzień jest coraz więcej, tak samo jak paczkomatów. Z tej rewolucyjnej usługi można korzystać w coraz większej ilości Polskich miast. Czym jest Paczkomat, i jak można z niego korzystać?

 

Czym jest paczkomat inPOST?

Paczkomaty przypominają skrytki pocztowe, które można spotkać w placówkach Poczty Polskiej.  Najczęściej jednak znajdują się na zewnątrz, w uczęszczanych miejscach, takich jak w na parkingu centrum handlowego czy przy stacji paliwowej. Paczkomat zawiera kilkadziesiąt skrzynek, o trzech rozmiarach, do których umieszcza się przesyłki. Paczkomat może pomieścić  przesyłki o wymiarach 8x38x64 cm (gabaryt A),19x38x64 cm (gabaryt B), 41x38x64 cm (gabaryt C), do maksymalnie 25 kg.

Jak działa paczkomat?

Do paczkomatu trafiają przesyłki od nadawcy nadane w placówce inPOST, odebrane od kuriera lub bezpośrednio w paczkomacie. Przesyłka jest dostarczana nie bezpośrednio do odbiorcy, ale do wybranego paczkomatu, gdzie czeka na odbiór 48 godzin. Po paczkę można przyjść w dowolnym momencie, np. po pracy.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba oczekiwać na przyjazd kuriera. Przesyłkę można odebrać w dowolnym momencie osobiście, lub poprosić o to znajomego. Wymagane jest tylko podanie numeru telefonu i hasła, które otrzymało się sms-em i na email.

W tym dziale  Zalety i wady mobilnych aplikacji bankowych – dowiedz się, na co uważać

Przesyłka do Paczkomatu – zamówić i jak odebrać?

Chcąc zamówić przesyłkę do paczkomatu, wystarczy zaznaczyć podczas zamówienia paczkomat.  Po chwili wczyta się mapa polski wraz z listą paczkomatów. Może być też tak, że od razu wskaże najbliższe paczkomaty, jeżeli udzielona zostanie zgoda na udostępnienie lokalizacji.

Gdy paczkomat zostanie wybrany, najważniejsze jest podanie właściwego numeru telefonu, ponieważ to na niego przyjdzie hasło niezbędne do otworzenia skrytki. Hasło zostanie wysłane również na podany adres email. Zamawiając paczkomatem nie ma potrzeby podawania właściwych danych adresowych.

Gdy nadający umieści paczkę w paczkomacie (wysłany zostaje na podany adres email stosowna informacja i list przewozowy, dzięki któremu można śledzić trasę przesyłki. Większość przesyłek zostaje umieszczonych już drugiego dnia od nadania!

Gdy przesyłka znajdzie się w paczkomacie inPOST, wystarczy podejść do niego, i na ekranie podać numer telefonu i otrzymane hasło, aby otworzyć skrytkę.

paczkomat

Jak nadać paczkę do paczkomatu?

Nadać paczkę do paczkomatu można na kilka sposobów. Najprostszym jest nadanie paczki za pomocą menedżera paczek inPOST, który pozwoli na opłacenie przesyłki i wydrukowanie etykiety, którą umieszcza się na paczce.

W tym dziale  Różnice między logistyką b2b i b2c

Etykietę tworzy się  w sekcji „Wyślij przesyłki” w Managerze Paczek. Wypełnij wszystkie wymagane pola:

  • adres mailowy odbiorcy oraz nadawcy,
  • numery telefonów,
  • gabaryt paczki,
  • rodzaj nadania (przesyłki możesz nadawać w Paczkomacie lub w odpowiednim Punkcie).

    Manager Paczek wyliczy koszt nadania przesyłki.

Konieczne jest jeszcze wydrukowanie etykiety. Po opłaceniu zostanie wygenerowana w formie pliku .pdf.

Drugim sposobem, jest nadanie paczki bezpośrednio w paczkomacie. Należy postępować zgodnie z instrukcjami, które wyświetlą się na ekranie. Za nadanie można zapłacić kartą w Paczkomacie lub środkami z Managera Paczek.
Paczkomat otworzy skrytkę o odpowiednim gabarycie. Teraz wystarczy umieścić przesyłkę w skrytce.