Zalety i wady mobilnych aplikacji bankowych – dowiedz się, na co uważać

W dobie rozwoju technologii większość z nas nosi przy sobie smartfony, które pełnią rolę nie tylko telefonów, lecz także aparatów fotograficznych czy notatników, a za ich pośrednictwem możemy sprawdzić stan konta internetowego, zrobić przelew i napisać maila. By móc korzystać z bankowości, możemy wejść na stronę banku z poziomu przeglądarki, ale znacznie łatwiej jest korzystać z aplikacji bankowej. Czy takie rozwiązanie ma wady?

Jak działają aplikacje mobilne? Jak są powiązane z osobistym kontem internetowym?

Bankowość mobilna w telefonie to wygodne rozwiązanie ale użytkownika osobistego konta internetowego, ale trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, czyli zabezpieczyć smartfon. Jeśli telefon jest urządzeniem, które wykorzystujemy do kontaktów z bankiem, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Istnieje kilka zasad, o których warto pamiętać. Przede wszystkim wszelkie aplikacje bankowe powinno się ściągać tylko i wyłącznie ze strony internetowej banku, by mieć pewność, że jest to produkt bankowy. Zdarza się bowiem, że hakerzy proponują aplikacje, które do złudzenia przypominają te bankowe, a w rzeczywistości służą do wykradania danych do logowania, co może prowadzić do kradzieży pieniędzy z konta.

Jak korzystać z aplikacji bankowej, by nasze konto internetowe było bezpieczne?

W tym dziale  Na czym polega logistyka omnichannel?

Korzystając z aplikacji mobilnej ustalmy limit na przelewy i wydatki mobilne, by w razie zagubienia przez nas telefonu nikt nie zrobił przelewu czy nie wypłacił pieniędzy za pomocą kodu Blik. Pamiętajmy o zabezpieczeniu telefonu hasłem. Hasło do telefonu (np. kod PIN czy odcisk palca) umożliwia blokowanie ekranu startowego i dostępu do aplikacji, co w przypadku kradzieży telefonu zablokuje dostęp do jego zawartości. Banki ustalają automatycznie limity dla transakcji zlecanych przez aplikację w telefonie, a limity te są zazwyczaj niższe niż te, które definiujemy w koncie internetowym. Jeśli limity są zbyt wysokie na nasze potrzeby, obniżmy je. Zawsze sprawdzajmy komunikaty SMS, które przychodzą z banku po każdej transakcji (przychodzącej i wychodzącej). Dzięki temu łatwiej będzie nam kontrolować zmiany stanu naszego konta i prościej będzie nam ocenić, czy ktoś zakradł się do naszego rachunku. Załóżmy silne hasła: osobne do telefonu i do aplikacji bankowej – oczywiście nie powinny być takie same lub podobne. Pamiętajmy, że telefon komórkowy powinien być wyposażony w zabezpieczenie antywirusowe. Tego typu oprogramowanie wykrywa i neutralizuje działanie takich zagrożeń, jak: wirusy, robaki, malware. Najlepiej jeśli zabezpieczenie zawiera także firewalla, czyli zaporę sieciową, która odpiera ataki zmierzające do włamania się do naszego urządzenia. Zanim zdecydujemy się na aktualizację aplikacji sprawdźmy, czy na pewno pochodzi od banku, a nie jest nakładką wysłaną przez oszusta.

W tym dziale  Jakie oleje silnikowe są polecane do różnych rodzajów pojazdów?

Bankowość mobilna jest wygodnym dodatkiem do konta internetowego, z którego korzysta coraz więcej klientów. Pamiętajmy jednak o zabezpieczeniach, by nasze pieniądze były bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *