Wybierz coaching studia podyplomowe

Zawód coacha stał się ostatnio bardzo modny! Dlaczego? Pewnie dlatego, że ludzie zaczęli przywiązywać wielką wagę do własnego rozwoju i szukają mentorów w różnych sferach życia. Uczelnie wyższe bardzo szybko zauważyły ten trend i wprowadziły coaching do swojej oferty studiów podyplomowych.

Czym zajmuje się coach?

Coach to taki osobisty przewodnik w drodze do sukcesu. Na bazie zdobytej wiedzy i doświadczeń, pozwala swoim klientom odkryć mocne strony i wykorzystać drzemiący w nich potencjał  w rozwoju zawodowym i osobistym. Musi umieć nawiązać pozytywną relację z klientem opartą na wzajemnym szacunku i głębokim zaufaniu. Coach pracuje zazwyczaj w ramach własnej działalności gospodarczej, przyjmując zlecenia od osób prywatnych bądź firm. Jedynie duże korporacje zatrudniają czasem coachów, oferując im etat w ramach działów HR.

Czy warto studiować coaching?

W Polsce profesja coacha należy do grupy tzw. zawodów przyszłości. Wniosek ten płynie z obserwacji trendów na zachodnich rynkach pracy, gdzie cieszy się on dużo większą popularnością. Ponadto w realizacji zawodowych celów coacha nieocenionym sprzymierzeńcem jest Internet, który pozwala na wypromowanie swoich usług (chociażby za pośrednictwem strony internetowej i social mediów) i zdobywanie klientów z całego kraju. Sesje coachingowe bowiem nie muszą odbywać się podczas bezpośredniego spotkania. Często wystarczy jedynie łącze i kamerka internetowa. To sprawia, że coaching studia podyplomowe mogą być bardzo trafioną inwestycją w przyszłość.

W tym dziale  Jak zmienić branżę? Wyjaśniamy krok po kroku

Coach i jego zespół

Coaching studia podyplomowe – czego można się tam nauczyć?

Na studiach można nauczyć się jak budować relację z klientem indywidualnym, zespołem lub organizacją. Jak skutecznie rozmawiać z ludźmi, aby obdarzyli coacha zaufaniem i pozwolili mu poprowadzić się w pracy nad swoich rozwojem. Ważnym elementem programu studiów podyplomowych jest poznanie specjalnych metod, technik i narzędzi coachingowych, a także niesłychanie istotnych w tej pracy zasad etycznych.  Można nabyć również praktyczne umiejętności jak krok po kroku prawidłowo przeprowadzić sesję coachingową oraz popracować nad swoją autoprezentacją.  Absolwenci tego kierunku są zazwyczaj odpowiednio przygotowani, ponieważ mają wiedzę na temat różnych ujęć coachingu – biznesowego, zespołowego  oraz osobistego.  Mogą zatem wybrać sferę działań, która najbardziej im odpowiada.

Jak i gdzie można studiować?

Coaching studia podyplomowe w swojej ofercie posiada szereg uczelni państwowych i prywatnych na ternie całego kraju. W Warszawie mamy co najmniej dziewięć uczelni kształcące w tym kierunku – Akademia Leona Koźmińskiego, Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Wyższa Bogdana Jańskiego, Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej, Uczelnia Łazarskiego, Uniwersytet Warszawski, Wszechnica UJ, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania, a także Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP. Nie wiele mniej w Krakowie. Ponadto przy Wyższych Szkołach Bankowych w różnych miastach powstały specjalne Akademie Coachingu. Jak widać, wybór jest naprawdę duży! Niektóre szkoły oferują coaching tylko w jednym, sprecyzowanym ujęciu np. biznesowym. Przeglądając programy studiów, na pewno każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie.

W tym dziale  Studia informatyczne nadal na topie