Wszystko co musisz wiedzieć o kartach lojalnościowych

 

Wiele sklepów oferujących sprzedaż towarów i usług chce przyciągnąć klientów wprowadzając programy lojalnościowe. Programy te cieszą się dużą popularnością, dlatego są wprowadzane w coraz bardziej śmiele. Do punktów za tankowanie paliwa na określonej stacji czy naklejki za zakup powyżej 40 zł już się przyzwyczailiśmy. Czy wiemy jednak wszystko o programach lojalnościowych?

Jak wygląda program lojalnościowy?

„Czy zbiera Pan punkty” jest dość częstym pytaniem sprzedawcy, przed przyjęciem płatności. W przypadku programu lojalnościowego w postaci karty można otrzymać punkty za zakup określonego towaru (często akcja dotyczy całego asortymentu). Punkty te można wymieniać na nagrody. Innym sposobem na wykorzystanie kart lojalnościowych jest obniżenie ceny produktu dla osób, będących uczestnikiem takiego programu. Wystarczy podać kartę sprzedawcy, lub przesunąć ją w czytniku terminala POS, aby na rachunku pojawił się stosowny rabat.

Bardzo popularnym w ostatnim czasie jest system premiowy, w postaci zbierania znaczków. Polega on na tym, że przy zakupie powyżej X kwoty, lub jej wielokrotności otrzymuje się znaczek. Po zebraniu określonej ilości można odebrać nagrodę, np. książkę.

A loyalty card, mock card from a coffee shop illustrates the idea of loyalty cards for loyal customers.

Nie tylko sklepy

Niektóre banki w Polsce mają własny program lojalnościowy. Może polegać on na tym, że przy płatności kartą wydaną przez bank, otrzymuje się punkty, które następnie można wymienić na nagrody lub tańszy zakup wybranych produktów w sklepach, które są partnerem akcji.

W tym dziale  Jak skutecznie prowadzić biznes franczyzowy

Punkty nie zawsze są jedynym sposobem na tańsze zakupy. Płatność kartą płatniczą również daje taką szansę. W niektórych miejscach, przeważnie usługowych, przy płatności określoną kartą można uzyskać kilkuprocentowy rabat, który potem zostanie zwrócony na konto.

 

Dlaczego programy lojalnościowe się opłacają firmom?

Program lojalnościowy ma pomóc w podjęciu decyzji, do którego sklepu się udać. Klienci często wolą pójść do dalszego sklepu wiedząc, że za zakupy otrzymają (wirtualne) punkty lub naklejki. Ludzie bardziej angażują się, jeżeli dostaną „coś ekstra”, nawet jeżeli sam towar w takim sklepie będzie droższy od tego, gdzie nie ma programu lojalnościowego. W rezultacie klient odwiedzi w pierwszej kolejności miejsce, gdzie dodatkowo coś zyska.

Większa ilość odwiedzanych klientów nie jest jedyną korzyścią, jaką mają sklepy po wprowadzeniu programu lojalnościowego. Aby przystąpić do akcji partnerskiej, najczęściej należy podać swoje dane osobowe, w tym imię, nazwisko, adres, numer telefonu i adres email. Przy składaniu wniosku należy zgodzić się na przetwarzanie swoich danych osobowych. Dopiero wtedy będzie można korzystać z przywilejów posiadania karty lojalnościowej. Niestety, zgoda na to wszystko wiąże się z ryzykiem, że dane zostaną odsprzedane, o czym można się przekonać odbierając kolejny telefon od marketera.

W tym dziale  Czym sugerować się przy wyborze drukarki do biura?

Nagrody za udział w programach lojalnościowych brzmią kusząco, jednak należy zwrócić uwagę na to, że darmowe nagrody tak naprawdę darmowymi nie są. Bardzo często trzeba wydać kilka set a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, aby otrzymać rzecz warta tylko ułamek tej ceny.