Przewozy kurierskie a klasyczna poczta.

Przez wiele lat tylko Poczta Polska była jedynym przedsiębiorstwem oferującym usługi związane z dostarczaniem listów i przesyłek. O listonoszach powstawały nawet piosenki. Dzięki liberalizacji prawa pocztowego po 2013 roku w Polsce powstało wiele konkurencyjnych firm przewozowych i kurierskich zajmujących się dostarczaniem różnego rodzaju przesyłek. Obecnie na rynku usług przewozów kurierskich istnieje coraz większa liczba tych wyspecjalizowanych przewoźników. Choć klasyczna poczta ma nadal swoich zwolenników, to duża część klientów korzysta z usług firm kurierskich.

Jakie usługi oferuje klasyczna poczta?

W obrocie krajowym Poczta oferuje nieco inne przewozy kurierskie, niż w międzynarodowym. Najatrakcyjniejsze chyba są usługi w serwisie Pocztex, który obsługuje zarówno przesyłki miejskie, krajowe, jak i międzynarodowe. Cennik ich jest uzależniony od gabarytów przesyłki, jej rodzaju oraz zleconych opcji. uzależniona jest od gabarytu przesyłki, jej rodzaju, a także zleconych opcji uzależniona jest od gabarytu przesyłki, jej rodzaju, a także zleconych opcji Oprócz klasycznych listów usługi pocztowe obejmują: paczki pocztowe, paczki z zadeklarowaną wartością i przesyłki kurierskie (EMS). Ceny uzależnione są od tego, jak daleko chcemy paczkę wysłać (obowiązuje podział na tzw. strefy, którym przyporządkowane są konkretne regiony geograficzne). Ponadto cena zależy od wagi nadanej paczki. Dodatkowo wszystkie rodzaje przesyłek podzielone są na ekonomiczne i priorytetowe. Oznacza to, że w przypadku przesyłki priorytetowej Poczta podaje przewidywany termin doręczenia na następny dzień roboczy, po jej nadaniu. Przesyłka ekonomiczna dostarczana jest w ciągu trzech dni roboczych. Nie są to jednak terminy gwarantowane lecz tylko deklarowane. Atutem paczek ekonomicznych jest ich dość niska cena. Ze względu na dużą konkurencję oferta pocztowa jest stale modyfikowana i rozszerzana. Pamiętajmy jednak, że aby wysłać przesyłkę pocztą, musimy udać się do urzędu pocztowego osobiście.

W tym dziale  Jakie funkcjonalności należy wziąć pod uwagę, planując zakup panelu operatorskiego?
Poczta a kurier
Poczta a kurier

Jaki usługi oferują firmy kurierskie?

Większość firm kurierskich oferuje przewozy kurierskie w podobnym standardzie. Podstawowym atutem takich przewoźników jest czas dostarczenia przesyłek. Zwyczajowy termin dostarczenia paczki to następny, po nadaniu, dzień roboczy. Podobnie jest w przypadku przesyłek międzynarodowych, gdzie przesyłki dostarczane są w określonym przez przewoźnika czasie. Wszystkie przesyłki kurierskie są rejestrowane, więc klient na bieżąco może śledzić historię zlecenia. Firmy kurierskie stosują również specjalny system wyceny paczek uzależniony od gabarytów i wagi (tzw. waga gabarytowa). Kurier dedykowany, gwarantowany czas dostawy, doręczenia w sobotę, to tylko nieliczne z przykładów, jak firmy kurierskie dbają o swoich klientów. Ponadto ze względu na ogromną konkurencję na rynku brokerzy kurierscy negocjują z przewoźnikami niskie ceny przesyłek kurierskich.

Czyje usługi wybrać?

Oczywiście każdy ma prawo wybrać z jakiej firmy zechce skorzystać. Niestety porównania usług przewozów kurierskich i pocztowych wypadają na korzyść tych pierwszych. Przede wszystkim kurierzy gwarantują naprawdę szybki czas dostawy przesyłek. Nie ma tu bowiem mowy o podziale na przesyłki priorytetowe i ekonomiczne. Dla kuriera każda przesyłka jest priorytetowa. Jeśli chodzi natomiast o ceny, brokerzy kurierscy oferują często dużo niższe ceny, niż klasyczna poczta. Zdarza się, że wyższa waga paczki pozwala na dodatkowe obniżenie ceny, co nie jest możliwe w przypadku klasycznej poczty. Ponadto nie wszystkie przesyłki pocztowe (np. ekonomiczne) są rejestrowane, zatem istnieje większe ryzyko ich zaginięcia. Największym jednak atutem firm kurierskich jest fakt, że aby nadać paczkę nie musimy wychodzić z domu. Wystarczy nam do tego komputer, a resztę załatwi za nas kurier. W przypadku Poczty musimy pofatygować się do urzędu.

W tym dziale  Jak ustalić czyjeś miejsce zamieszkania?

Jeśli liczy się szybkość dostarczenia przesyłki i nie cena jest priorytetem pewniejsze będzie skorzystanie z usług przewozów kurierskich. Choć w wielu przypadkach kurier okazuje się być także tańszym od poczty przewoźnikiem. Standard usług firm kurierskich w ostatnich czasach jest wyższy od tych pocztowych.