Przewóz leków przez kuriera

W dzisiejszych czasach kurierzy przewożą towary wszelkiego rodzaju. Mowa zarówno o drobnych bibelotach, zakupionych ubraniach czy sprzęcie. Towary różnią się gabarytami, wartością i to firma kurierska musi dopasować się do potrzeb klienta. Na stronach firm tego typu znajdziemy informacje, jakiego rodzaju towary można przewozić w ramach danej firmy, jak również te, których kurier nie dostarczy. Dużym problemem czasami jest przewóz leków. Jednak obecnie coraz więcej firm podejmuje się takiego zadania. A dlaczego jest to kwestia problematyczna?leki

Przewóz leków – podstawowe trudności

Wydawać by się mogło, że przewóz leków przez kuriera to żaden problem. Przecież nie są one wielkich gabarytów, nie ma też obawy że spowodują szkody. Jednak prawo ściśle określa to, w jakich warunkach leki powinny być przewożone. Otóż okazuje się, że przewóz leków wymaga odpowiednich warunków. Mowa tutaj przede wszystkim o trzech podziałach temperatury. Pierwszy to tak zwany zimny transport, podczas którego przewóz leków powinien być realizowany w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Drugi to przedział od 8 do 15 stopni, natomiast trzeci to temperatura pomiędzy 15 a 25 stopni Celsjusza.

W tym dziale  Różnice między logistyką b2b i b2c

Odpowiednia flota

Kurier, który dostarczyć ma leki, musi być wyposażony w odpowiedni samochód spełnia takie kryteria. Jednak coraz więcej firm inwestuje w specjalne samochody, które posiadają agregat chłodniczy oraz ogrzewanie postojowe. Kiedy firma wyposażona jest w takie pojazdy, bez problemu może realizować przewóz leków do aptek czy przychodni.

Prywatny przewóz lekówTransport

Jednak nie zawsze przewóz leków jest zamawiany prze firmy farmaceutyczne czy apteki. Czasami chcemy wysłać lekarstwa zagranicę, ponieważ wiadomo, że ich cena w Polsce jest o wiele niższa w porównaniu z tą, która obowiązuje w obcym kraju. Jednak zanim tak zrobimy, musimy upewnić się czy dana firma w ogóle podejmuje się takiego zadania jak przewóz leków. Wiele firm ma bowiem listę produktów, które nie są przewożone. Często znajdujemy an nich leki, jednak również z adnotacją, że mowa o sytuacjach, kiedy przewóz leków wymaga specjalnych warunków, o których pisaliśmy powyżej, ponieważ nie każda firma kurierska musi specjalizować się w takich transportach i nie każda jest zobowiązana do posiadania na stanie specjalnej floty samochodów kurierskich, dostosowanych właśnie do tego typu zamówień.

Nie zatajaj

Jeśli wybrana przez ciebie firma nie świadczy takich usług jak przewóz leków, nie próbuj ich oszukać. Wiadomo, że do paczki możemy włożyć coś zupełnie innego niż to, co deklarujemy w formularzu. Jednak takie zachowanie jest niemile widziane i jest złamaniem regulaminu danej firmy. Dlatego, jeśli jest niezbędny przewóz leków, to lepiej po prostu na spokojnie poszukać firmy, która się podejmie takiego zdania. A jeśli mówimy o lekach, które nie wymagają specjalnych warunków, to po prostu wpiszmy je do formularza i po sprawie. Z pewnością nie powinno być problemu z ich przewiezieniem.

W tym dziale  Jak zorganizować efektywny proces magazynowania? Praktyczne wskazówki dla przedsiębiorców