Poradnik biznesmena – jakie możliwości stwarza wyszukiwarka internetowa

Większość naszej aktywności w ciągu dnia odbywa się w Internecie. Rozmawiamy ze znajomymi, załatwiamy niektóre urzędowe sprawy, korzystamy z internetowych kont bankowych i wyszukujemy niezbędne dla nas informacje. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wyszukiwarki internetowe.

Właściwie ciężko sobie wyobrazić istnienie sieci bez Google, Bing czy Yahoo!, które umożliwiają nam znalezienie każdej potrzebnej i interesującej nas rzeczy. Papierowe encyklopedie i książki telefoniczne już dawno przestały stanowić dla nas źródło wiedzy o świecie. Gdy potrzebujemy odnaleźć jakąś firmę, nikomu nie przychodzi już do głowy odkopywanie książki z adresami i telefonami. Wklepujemy po prostu interesującą nas frazę w wyszukiwarkę i otrzymujemy odpowiedzi na nasze pytania. Czym są wyszukiwarki i jakie stwarzają możliwości dla przedsiębiorców?

 

Historia wyszukiwarek

Pomysł, by stworzyć narzędzie, które błyskawicznie pomoże wyszukiwać potrzebne informacje zrodził się na długo przed powstaniem pierwszego komputera. Postęp technologiczny napędzał kreatywność wynalazców, podpowiadał im coraz to śmielsze i ciekawsze wizje o stworzeniu systemu, który pozwoli nie tylko gromadzić dane, ale także udostępniać je wszystkim zainteresowanym w prosty sposób. Idea ta zrodziła się w latach 30. i zakładała połączenie ze sobą informacji za pomocą hiperłączy umieszczonych w osobnych, codziennie aktualizowanych katalogach. Wizje ówczesnych wynalazców potrzebowały dojrzewać jeszcze kilkanaście lat, by w 1945 roku inżynier Vannevar Bush zainspirowany tym pomysłem, mógł stworzyć prototyp wyszukiwarki – Memex. Urządzenie to (zbudowane z dwóch ekranów i zbiorów mikrofilmów) – po wpisaniu odpowiedniej frazy kluczowej – pozwalało na wyświetlanie powiązanych ze sobą dokumentów na zasadzie skojarzeń. Dzięki wynalazkowi Busha prace nad bardziej zaawansowanymi technologiami ruszyły do przodu i doprowadziły do rozkwitu znanej nam World Wide Web.

W tym dziale  Czy oklejanie witryn się opłaca?

 

Jak działają wyszukiwarki?

Wszystko zaczyna się od wpisania odpowiednich słów kluczowych. Dzięki robotom indeksującym, wyszukiwarki przeszukują internet pod kątem wpisanej frazy i w ten sposób wyświetlają odpowiednie wyniki. Im bardziej precyzyjna fraza, tym większa szansa na odnalezienie dokładnie tego, czego szukamy. Z pomocą przychodzą również filtry, które pozwalają nam na lepsze wyświetlenie tego, co nam potrzebne – zdjęcia, wideo czy tekst – oraz określić czas publikacji danej informacji.

Wyszukiwarki wyświetlają wyniki według trafności opisu i tytułu, dlatego na pozycjonowanie stron w Google i innych wyszukiwarkach olbrzymi wpływ mają metaopisy i tytuł strony. Ważny jest także adres strony, który powinien jednoznacznie odnosić się do swojej zawartości (np. nazwa firmy). Im lepiej dopasowane opisy do słów kluczowych, tym większa szansa na lepsze wyświetlenie strony w wynikach. To istotne, zważywszy na fakt, że większość użytkowników sieci internetowej nie zagląda nawet na drugą stronę z wynikami wyszukiwania.

Za ocenę witryny ze względu na trafność odpowiedzi na zadane pytanie odpowiada program wyszukujący, który analizuje wiele czynników wpływających na wartość danej strony. Na ich podstawie określa miejsce witryny w indeksie dla danej frazy kluczowej.

W tym dziale  Jaki czytnik kart płatniczych wybrać?

 

Wykorzystanie wyszukiwarek w biznesie

Obecność firmy w Internecie jest dla niej świetną reklamą. Estetyczna i przejrzysta strona WWW, aktywność na portalach społecznościowych oraz pozytywne opinie użytkowników są dzisiaj niemalże niezbędne do rozwijania działalności gospodarczej. Na spopularyzowanie przedsiębiorstwa wpływa również pozycjonowanie stron w Google, Bing, Yahoo! czy innych wyszukiwarkach.

Odpowiedni tytuł i opis strony sugerujące jej zawartość, umożliwiają pojawienie się witrynie wyżej w wynikach indeksowania, a im więcej wartościowej treści na stronie, tym częściej wyszukiwarki będą po nią sięgać. Regularnie aktualizowana strona, wpisy wysokiej jakości i obecność słów kluczowych pozwolą bezpłatnie poprawić wyświetlanie witryny Twojego sklepu w wyszukiwarkach.

Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania pozwala zwiększyć konkurencyjność na rynku i dotrzeć do wszystkich klientów zainteresowanych daną usługą czy produktem. Wpływa również na świadomość marki w świecie i poprawia jej wizerunek.