Podyplomówka czy szkolenie?
Ukończenie studiów nie oznacza, że już więcej nie będziemy się uczyć. Rynek pracy się zmienia, a niestety nie wszyscy absolwenci są dobrze przygotowani do podjęcia pracy. Z każdym rokiem wzrasta więc popularność studiów podyplomowych, na których można się dokształcić i zdobyć nowe kwalifikacje. Można także zdecydować się na szkolenie. Co wybrać?
Dla kogo są studia podyplomowe?
Kiedyś studia podyplomowe podejmowały głównie osoby pracujące, które chciały uzupełnić lub uaktualnić swoją wiedzę z danej dziedziny. Często kierowali na nie pracodawcy, którzy woleli zainwestować w pracownika niż zatrudniać kolejną osobę. Obecnie podyplomówki cieszą się dużym zainteresowaniem także wśród młodych ludzi, którzy właśnie zdobyli tytuł licencjata czy magistra.
Naukę podejmują także osoby, które ukończyły popularny kierunek studiów i chcą się wyróżnić wśród innych kandydatów na rynku pracy. Podnoszenie kwalifikacji to zaleta kandydata na pracownika, który będzie postrzegany jako osoba, która jest chętna do pracy i nauki.
Jakie studia podyplomowe warto ukończyć?
Wybierzmy studia podyplomowe, których ukończenie będzie miało pozytywny wpływ na rozwój kariery zawodowej. Nie warto decydować się na studiowanie czegoś, co później w rzeczywistości nam się nie przyda. Specjaliści radzą, by kolejne studia podyplomowe zaczynać dopiero wtedy, gdy mamy wizję tego, co chcemy w życiu robić. Wybierzmy renomowaną uczelnię, gdyż tego typu szkoły proponują studia na wysokim poziomie, a zajęcia zazwyczaj prowadzą dobrzy specjaliści, którzy przekażą nam wiedzę opartą na praktyce zawodowej. Dzięki temu zdobędziemy informacje przydatne w codziennej pracy. Porównajmy także ceny studiów i sprawdźmy, czy nie będziemy musieli wnosić innych opłat.
A może szkolenie?
Jeśli nie chcemy podejmować dodatkowych studiów, przejrzyjmy ofertę kursów i szkoleń, które mogą ukierunkować nas zawodowo. Uczelnie, które prowadzą studia podyplomowe, często mają w swojej ofercie kursy uzupełniające. Szkolenia powinny odpowiadać obszarom naszych zainteresowań. Kurs, którego tematyka odbiega od tego, na czym się znamy, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, gdyż nie będziemy znali podstaw danej wiedzy. Szkolenia nie są tanie, a te bardzo specjalistyczne bywają droższe od studiów podyplomowych. Często prowadzone są przez wybitnych specjalistów, a ich tematyka obejmuje ściśle określony wycinek wiedzy. Dzięki temu mamy szanse na dogłębne poznanie zjawiska.
Studia podyplomowe i szkolenia to szansa, by nauczyć się czegoś nowego i poszerzyć zakres swojej wiedzy. Dobrze wyszkolony i kompetentny pracownik to także cenny nabytek dla firmy, więc nauka zawsze nam się opłaca.