Płatności mobilne – kiedy mogą być niebezpieczne?

W dzisiejszych nowoczesnych czasach, mamy do czynienia z różnymi praktycznymi formami płatności bankowych. Dzisiaj praktycznie każdy posiada bankowe konto internetowe, dzięki któremu ma dostęp do swoich pieniędzy w dowolnym miejscu, w którym telefon albo komputer jest połączony z Internetem.

 

Płatności mobilne przy pomocy karty czy też smartfona są uważane za bardzo wygodne. Dzięki nim nie trzeba pamiętać o posiadaniu przy sobie gotówki, a czasami są one nawet w stanie zastąpić karty debetowe.

Nowoczesne technologie płatności mobilnych

 

Aktualnie banki coraz chętniej wprowadzają do swoich ofert usługi z zakresu płatności mobilnych. Chcą w ten sposób zadowolić klientów preferujących praktyczne i nowoczesne rozwiązania. Dzisiaj wystarczy posiadać konto internetowe w banku oraz kartę zbliżeniową lub telefon obsługujący technologię BLIK. Istnieją również inne praktyczne technologie, dzięki którym płacenie telefonem w dowolnym czasie i miejscu jest bardzo łatwe.

Czy płatności mobilne są zawsze bezpieczne?

 

W dzisiejszych czasach, banki wprowadzają szereg nowoczesnych rozwiązań z zakresu zabezpieczania transakcji mobilnych. Należy jednak pamiętać, że konto internetowe może być narażone na opróżnienie lub inne ataki, w przypadku korzystania z płatności w niezabezpieczonej sieci Wi-Fi (na przykład na dworcu). Wszystkie informacje są więc widoczne dla internetowych złodziei pieniędzy oraz danych osobowych.

W tym dziale  Zalety i wady mobilnych aplikacji bankowych – dowiedz się, na co uważać

 

Inną sprawą, która ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo jest autoryzacja takich płatności. W przypadku, gdy konto internetowe jest obsługiwane za pomocą komputera, po dokonaniu transakcji, należy ją autoryzować przy pomocy kodu otrzymanego w wiadomości SMS lub aplikacji mobilnej w telefonie. Oznacza to, że potencjalny złodziej ma utrudnione zadanie i musi uzyskać dostęp zarówno do komputera, jak i smartfona. W przypadku płatności mobilnych, sama płatność jak i autoryzacja są wykonywane przy pomocy jednego, tego samego urządzenia.

Jak uniknąć ewentualnych problemów

 

Aby chronić swoje konto internetowe obsługujące płatności mobilne, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim smartfony są jeszcze bardziej wrażliwe na wirusy niż komputery. W związku z tym należy kontrolować zawartość telefonu i instalować w jego pamięci tylko te aplikacje, które są nam potrzebne.

 

Warto zastanowić się nad rezerwowym rachunkiem bankowym, na którym będą znajdowały się pieniądze wydzielone tylko do płatności mobilnych. Dzięki temu nawet w przypadku ataku, nasze główne konto internetowe z oszczędnościami pozostanie nienaruszone.

A może unikać płatności mobilnych?

 

Unikanie płatności mobilnych to zbyt drastyczne rozwiązanie. Są one bowiem bardzo wygodne i zapewniają wiele korzyści. Dzisiejsze nowoczesne systemy są coraz lepiej chronione przed włamaniami i kradzieżą pieniędzy, więc ryzyko utraty środków jest bardzo niskie. Po prostu najzwyczajniej w świecie warto zachować ostrożność, tak samo jak w przypadku robienia transakcji internetowych z wykorzystaniem komputera oraz jak podczas wypłacania pieniędzy w bankomacie.

W tym dziale  Jak zorganizować efektywny proces magazynowania? Praktyczne wskazówki dla przedsiębiorców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *