Płać karta kredytowa poza granicami Polski. Jak bezpiecznie robić zakupy online?
Karta kredytowa obrosła wieloma mitami – jedni przed nią przestrzegają, drudzy cenią komfort i prestiż związany z jej używaniem. Przez wiele osób jest kojarzona z życiem na kredyt, a inni zaś są zadowoleni, że można pożyczyć pieniądze na dwa miesiące bez konieczności opłacania odsetek. Na pewno warto ją mieć, by móc choćby zamówić pokój w hotelu czy bilet na samolot.
Czym jest karta kredytowa?
Karta kredytowa to karta płatnicza, którą bank wydaje nam w ramach przyznanego limitu kredytowego, czyli korzystając z niej po prostu bierzemy kredyt, gdyż płacąc nią korzystamy ze środków udostępnionych nam przez bank – twierdzi Nest Bank. Jest to dosyć drogi kredyt i możemy za niego dużo zapłacić, jeśli korzystamy z niego nieumiejętnie. Z drugiej strony, jeśli dobrze rozumiemy zasady, na jakich działa karta kredytowa, może być ona bardzo przydatnym narzędziem – pozwoli nam bowiem korzystać praktycznie za darmo z dodatkowej gotówki, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Co bardzo ważne, jeśli wyjeżdżamy poza Polskę, z takiej karty możemy bez problemu korzystać, płacąc w sklepach czy restauracjach. Taka karta to najlepszy środek płatności za granicą, ponieważ jest bezpieczny (nie nosisz ze sobą gotówki) i wygodny (wymieniona, ale nie wykorzystana waluta nie zostaje w portfelu). Dzięki karcie możemy także rezerwować i płacić za noclegi lub wypożyczenie samochodu. W wielu miejscach na świecie trzeba mieć kartę, by móc dokonać rezerwacji biletu na samolot czy zrobić zakupy w zagranicznym sklepie internetowym.
Jak prawidłowo korzystać z karty kredytowej w czasie zakupów online?
Kupowanie online jest coraz popularniejsze. Obecnie możemy korzystać ze sklepów zagranicznych. Przed dokonaniem transakcji sprawdźmy, czy sprzedawca jest wiarygodny. Prawo wymaga od przedsiębiorców, by podawali pełne dane rejestrowe. Powinien nas zastanowić i być sygnałem ostrzegawczym brak numeru telefonu, adresu e-mail lub adresu firmy. Za takie zakupy najczęściej płacimy kartą kredytową, z której podczas finalizacji transakcji podajemy numer karty płatniczej, dane posiadacza karty, termin ważności i kod CVC2 lub CVV2. Inną formą płatności jest bezpośredni przelew, zlecany przez klienta w banku. Wskazujemy po prostu, że przelew realizowany jest na zagraniczne konto. Następnie wybieramy walutę przelewu. Wpisujemy numer rachunku bankowego sprzedawcy w formacie IBAN (Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego) – według wytycznych kraju, do którego kierowana jest płatność. Niezbędny jest również kod BIC (SWIFT) – identyfikujący zagraniczny bank. Wpisując dane karty sprawdźmy, czy transmisja danych odbywa się w bezpiecznym połączeniu (tak zwany protokół SSL). W przeglądarce, na początku adresu witryny, powinien widnieć napis https zamiast http. Zwróćmy uwagę, by był widoczny symbol kłódki, co oznacza całkowicie bezpieczne połączenie.
Karta kredytowa to bardzo przydatne narzędzie, a tylko od jej właściciela zależy, czy przyniesie więcej szkody, czy pożytku. Trzeba z niej bowiem korzystać umiejętnie i rozsądnie, a gdy płacimy nią za zakupy, pamiętajmy, że właśnie wzięliśmy kredyt, który trzeba spłacić.