Pierwszy zakup internetowy. Czy jest się czego obawiać?

Niby wiesz, że cały świat kupuje dziś przez internet, ale jakoś nie możesz się przełamać? Prawdopodobnie tylko boisz się tego, co nowe, nieznane. W tym tekście znajdziesz garść porad – co, jak, kiedy, gdzie patrzeć, co klikać, a czego nie klikać i jak mieć pewność, że wszystko dobrze zrobiłeś.

Wybór sklepu

Przede wszystkim nie klikaj w pierwszy lepszy sklep na samej górze listy z wyszukiwarki. Oczywiście może okaże się, że to będzie ten właściwy, ale te wysokie miejsca są po prostu płatne, więc ten z góry listy może, ale nie musi być wcale najlepszy. Poczytaj, jak jego usługi oceniają inni kupujący. Możesz skorzystać np. z portali z opiniami albo po prostu go wygooglaj. Ponadto koniecznie sprawdź dane kontaktowe i identyfikacyjne sprzedawcy. Przedsiębiorca, zgodnie z prawem, powinien podać pełne dane rejestrowe. Sygnałem ostrzegawczym jest na pewno brak numeru telefonu, adresu e-mail lub adresu firmy. Warto zatelefonować, zapytać o szczegóły dotyczące kupowanego towaru. Sprawdzisz, czy sklep istnieje i jak łatwy jest kontakt, gdyby nawet coś poszło nie tak.

Zasady zakupów

Zanim zdecydujesz się włożyć produkt do wirtualnego koszyka, sprawdź regulamin i zasady zwrotów zakupionych towarów. Sprzedający ma obowiązek opublikować regulamin określający szczegółowe zasady zawierania umowy przez Internet. Prawo daje nam możliwość zwrotu zakupionych towarów, stąd żadne zapis to uniemożliwiający, nie będzie legalny.

W tym dziale  Fakturowanie za pomocą oprogramowania

Koniecznie zwróć też uwagę, czy w przeglądarce, na początku adresu witryny widnieje napis https zamiast http. Zwróćmy uwagę, by był widoczny symbol kłódki, co oznacza całkowicie bezpieczne połączenie. Upewnij się też, czy masz wybór dokonywania płatności różnymi metodami. Godne zaufania sklepy internetowe oferują różne opcje płatności, w tym kartę kredytową lub szybki przelew online. Przy zakupach musisz też określić sposób dostawy, jeśli więc nie chcesz ryzykować, że wpłacisz, a towar nie zostanie dostarczony, zdecyduj się na opcję przesyłki za pobraniem – wówczas zapłacisz kurierowi, który dostarczy przesyłkę i ryzyko jest znacznie niższe.

Zakończenie transakcji

Kiedy skończysz zakupy, koniecznie nie zapomnij się wylogować, aby nikt nie uzyskał dostępu do twojego konta. Gdy towar dotrze, warto wystawić komentarz czy opinię sklepowi – będzie ona przydatna kolejnym kupującym, tak jak była już dla ciebie.

Sklepy internetowe są jak wielki, ogólnoświatowy hipermarket, możesz w nich znaleźć wszystko i to siedząc na swojej kanapie. Warto jednak pamiętać, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa, bo pozwoli na ochronę danych, pieniędzy na swoim koncie i da zadowolenie z zakupów.

W tym dziale  Wszystko co musisz wiedzieć o kartach lojalnościowych