Na czym polega krakowanie?

Podczas klejenia różnych materiałów, należy zwracać uwagę na wiele szczegółów. Istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków do wykonywania danej pracy, konieczne jest stosowanie właściwych urządzeń i systemów przystosowanych do klejenia z wykorzystaniem preparatów klejących roztapiających się pod wpływem wysokiej temperatury.

Zbyt szybkie zasychanie kleju, zbyt wysoka temperatura, zapchane przewody doprowadzające klej – są to tylko przykłady problemów, które mogą pojawić się podczas klejenia. Spowodowane są one zaniedbaniem użytkownika oraz innymi czynnikami. Innym szkodliwym procesem wynikającym z różnych czynników jest krakowanie kleju.

Czym jest krakowanie?

Wspomniany wyżej proces jest niczym innym jak rozerwaniem makrocząsteczek kleju w wyniku jego nadmiernego podgrzania. Skutkiem tego klej traci swoje właściwości, nie jest w stanie skleić niektórych powierzchni, a wykonywane przez niego połączenia tracą swoją solidność i niezawodność. Krakowanie może więc wpłynąć negatywnie na jakość tworzonych opakowań, produkowanych elementów, a także na bezpieczeństwo ich stosowania. W związku z tym przed każdym klejeniem trzeba się upewnić czy nie zaszedł taki proces i czy wpłynął on na jakość kleju. Można to rozpoznać po ciemnym albo nawet czarnym zabarwieniu kleju.

Czym może być spowodowane krakowanie kleju?

Klej zwykle jest przezroczysty, żółtawy lub biały. Jeśli więc posiada on ciemną lub czarną barwę, jest to oznaką krakowania. Przyczyną powstania tego problemu jest nadmierna temperatura kleju. Może to być spowodowane błędem użytkownika, który ustawił zbyt wysoką temperaturę pistoletu lub innego urządzenia albo systemu odpowiedzialnego za aplikację kleju. Inną przyczyną może być awaria sprzętu klejącego, który w wyniku jakiejś usterki generuje zbyt wysoką temperaturę.

W tym dziale  Czy płatności karta się opłacają

Jak uniknąć krakowania kleju?

Oczywiście metoda pozbycia się problemu, jakim jest krakowanie kleju, zależy od przyczyny powstania tego zjawiska. Jeśli jest to błąd operatora to rozwiązaniem jest przestrzeganie zalecanego zakresu temperatur. Informacje te są podawane przez producenta kleju. Nie wolno przekraczać górnej granicy temperatury, aby uniknąć krakowania.

Jeśli przyczyna procesu, jakim jest krakowanie, związana jest z awarią urządzenia lub systemu klejącego, wówczas konieczny jest jego przegląd oraz naprawa wykonana przez doświadczonego specjalistę z wysokimi kwalifikacjami i odpowiednimi licencjami uprawniającymi do naprawy takiego sprzętu. Nie warto samodzielnie dokonywać naprawy, ponieważ może doprowadzić to do poważniejszych awarii, spowoduje to naruszenie gwarancji całego systemu, a nagłe wydostanie się kleju lub inne błędy mogą nawet doprowadzić do poważnych obrażeń u niedoświadczonej osoby naprawiającej.

Generalnie krakowanie jest procesem, którego można uniknąć pod warunkiem przestrzegania zasad i temperatur podanych dla konkretnego kleju. Niezbędne jest też dbanie o sprzęt klejący oraz jego regularne przeglądy i konserwacja. Warto w tym celu zatrudnić fachowców, którzy znają się na konserwacji oraz naprawach takiego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *