Monitory 4K: czy warto zaktualizować swój sprzęt?

Gracze doskonale wiedzą, że co jakiś czas muszą zmodernizować swój komputer, aby mogli się cieszyć wirtualną rozrywką na odpowiednim poziomie. Rozwój podzespołów komputerowych jest tak szybki, że wielu specjalistów zaleca pewne zmiany nawet raz do roku. Co jednak ciekawe, nie dotyczą one tylko procesorów czy też kart graficznych, lecz nawet monitora. Dobrym tego przykładem są coraz popularniejsze monitory 4K

Czym jest monitor 4K?

Przeciętny użytkownik komputera, który używa go głównie do pracy, może nie być świadomy tego, czym jest rozdzielczość monitora. Warto więc na samym początku powiedzieć sobie nieco na ten temat, a dopiero potem przejść do analizy zasadności nabycia monitora 4K.
Rozdzielczość to po prostu ilość wyświetlanych na ekranie pikseli. Im jest ich więcej, tym obraz jest bardziej szczegółowy i dokładny. Wraz ze wzrostem technologii rośnie również ilość pikseli, które monitory są w stanie wyświetlać. Jeszcze do niedawna za zupełnie wystarczającą uznawało się rozdzielczość Full HD, czyli 1920 pikseli wyświetlanych poziomo i 1080 pionowo.
Czym zatem są monitory 4K? Są to takie wyświetlacze, które są w stanie wyświetlić znacznie więcej pikseli niż Full HD, a dokładnie 4096 x 2304.

W tym dziale  Klejenie ekspozytorów - jaki klej wybrać?

Najważniejsze zalety i wady monitorów 4K

Skoro wiemy już, czym jest monitor 4K, warto się teraz dokładnie zastanowić nad tym, jakie są jego zalety i wady. Poznanie najistotniejszych cech takiego sprzętu pozwoli odpowiedzieć, czy powinno się go kupować.
Oczywiście najważniejszą zaletą jest o wiele lepsza jakość obrazu. Staje się on ostrzejszy, a także płynniejszy, więc zarówno oglądanie filmów, jak i granie w gry staje się znacznie przyjemniejsze.
Wiedzieć trzeba, że taki monitor będzie dobrym wyborem również dla osób pracujących na komputerze. Większa rozdzielczość to jednocześnie zwiększona przestrzeń robocza na monitorze.
Wspomnieć trzeba także o tym, że taki monitor będzie zakupem przyszłościowym. Dziś Full HD staje się przestarzałym rozwiązaniem i to właśnie 4K jest tym obowiązującym, w którym kręci się filmy i tworzy gry.
Jakie są wady takiego monitora? Jak można się bez trudu domyślić, największym jego minusem jest oczywiście cena. Dodatkowo na uwadze należy mieć to, że takie monitory do wyświetlania grafiki w 4K potrzebują dobrej i mocnej karty graficznej, która także nie jest tania.

Czy warto kupić monitor 4K?

Monitory 4K mają naprawdę wielkie zalety, które znacznie uprzyjemniają korzystanie z komputera. Mają także pewne wady, które dotyczą przede wszystkim finansowego aspektu zakupu takiego sprzętu.
Czy warto zaktualizować swój sprzęt? Wiedzieć trzeba, że sprzęt komputerowy szybko się starzeje. Lepiej więc zakupić dziś coś naprawdę dobrego, aby przez dłuższy czas móc się cieszyć rozrywką na wysokim poziomie. Monitor 4K bez wątpienia będzie takim właśnie przyszłościowym zakupem. Jego nabycie będzie więc naprawdę bardzo dobrą decyzją, której nie powinno się odkładać.

W tym dziale  Czy laptop gamingowy nadaje się do pracy biurowej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *