Logistyka high-tech – co warto wiedzieć

Logistyka to bardzo szerokie pojęcie, o którym można by rozprawiać godzinami. Jego częścią jest popularny ostatnio temat logistyki high-tech, czyli logistyki wysokich technologii. W tym artykule zajmiemy się właśnie tą odmianą logistyki, starając się poruszyć wszystkie dotyczące jej zagadnienia. Czym właściwie jest logistyka high-tech? Co warto o niej wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Logistyka wysokich technologii – co to takiego?

Logistyka high-tech, a właściwie logistyka towarów high-tech to nic innego jak magazynowanie i przewożenie sprzętów określanych mianem wysokich technologii. Takie towary niełatwo regularnie dostarczać klientom lub pośrednikom, między innymi ze względu na ich delikatność, krótką żywotność, sezonowość oraz bardzo dużą konkurencję w branży high-tech. Najczęściej są to drogie sprzęty RTV AGD, pojazdy silnikowe oraz inne cenne urządzenia. Dlatego zajmujący się nimi logistycy muszą pamiętać o wielu zasadach, które zapewnią bezpieczeństwo każdej przesyłce.

Jakie zagrożenia czekają na sprzęty high-tech po drodze do klientów?

Dotycząca towarów high-tech logistyka to bezpieczeństwo przez duże B. Wszelkie produkty zaliczające się do wysokich technologii zwykle są bardzo wrażliwe na wstrząsy, których niestety nie da się uniknąć na niektórych drogach – zwłaszcza w naszym kraju. Jednak to nie wszystko, ponieważ takie przesyłki mogą ulec zniszczeniu nawet podczas załadowywania do pojazdu przewoźnika, jak i w trakcie rozładunku. Co więcej może zdarzyć się, że wysłana paczka nie trafi do klienta, a pośredniczący logistyk będzie zaprzeczał temu, że sprzęt kiedykolwiek pojawił się w jego magazynie.

W tym dziale  Co to jest e-deklaracja?

Specjalny sprzęt dla firm zajmujących się logistyką high-tech

Aby zapobiec wymienionym wyżej zagrożeniom firmy logistyczne na każdym etapie transportu muszą używać specjalistycznego sprzętu. Pojazdy ze sztywną zabudową i przystosowane do przewozu delikatnych towarów wydają się być tutaj podstawą. Dobrze by było gdyby miały one również wewnętrzne systemy mocujące i stabilizujące przewożone przesyłki.

Ponadto zamiast zwykłej folii bąbelkowej przy logistyce high-tech powinno się używać takich zabezpieczeń jak folia pęcherzykowa, czy też folia stretch. Wiele firm stosuje również specjalne narzędzia do bezpiecznego przenoszenia sprzętów wysokich technologii po schodach.

Niestety czasami wypadki wydają się być nieuniknione, a najczęściej nie są one nawet winą kierowcy. Dlatego każda przesyłka powinna być dobrze ubezpieczona, tak aby firma logistyczna nie musiała ponosić ogromnych strat związanych z uszkodzeniem sprzętu. Warto też aby na każdym sprzęcie znalazł się nie tylko kod kreskowy, umożliwiający śledzenie przesyłek na każdym etapie transportu, ale również numer seryjny indywidualny dla każdej paczki. Jego obecność pozwala udowodnić logistykowi, że konkretny towar znajdował się w danym magazynie, wykluczając tym samym możliwość kłamstwa ze strony pośrednika.

W tym dziale  Jak Clean Air For Europe (CAFE) zmieni rynek motoryzacyjny w 2025 roku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *