Jaki czytnik kart płatniczych wybrać?

 

Czytnik kart płatniczych

Po podjęciu decyzji o wprowadzeniu do swojej firmy terminali płatniczych, każdy przedsiębiorca zaczyna się rozglądać za najbardziej korzystną dla siebie ofertą. Niezależnie od marki, którą ostatecznie wybierzemy, powinniśmy się dobrze zastanowić, czego oczekujemy od tych nowoczesnych urządzeń.

 

Terminale płatnicze – znak naszych czasów?

 

Pytanie o to, czy w danym sklepie można płacić kartą, pada tak często, iż prędzej czy później każdy właściciel ulega owej konsumenckiej presji. Obecnie staje się to tym łatwiejsze, że koszty ponoszone przez firmę bywają przeważnie znacznie niższe, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu: często sprowadzają się do prowizji od wszystkich przeprowadzonych transakcji, wynoszącej niejednokrotnie niecałe dwa procent. Można zaryzykować twierdzenie, że oto znaleźliśmy się w sytuacji, kiedy terminale przestają być wyróżnikiem firmowego prestiżu, a stają się po prostu codzienną koniecznością, bez której naszemu biznesowi grozi zastój.

Jak jednak wybrać właściwy dla nas sprzęt? Generalna zasada jest taka, że powinniśmy się kierować specyfiką naszej działalności oraz – ewentualnie – planowanymi na niedaleką przyszłość innowacjami typu: otwarcie nowego punktu, wprowadzenie do sprzedaży większej ilości asortymentu itp. Nie bez znaczenia wydaje się tu także rzecz najprostsza, to znaczy wsłuchiwanie się w opinie klientów. Bo to ostatecznie dla nich terminale mają zostać wprowadzone.

W tym dziale  Czy najtańsze przesyłki kurierskie się opłacają?

 

Wybór terminala

 

Dostawcy terminali płatniczych bardzo rozwinęli swoją ofertę na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia. Jeszcze w drugiej połowie poprzedniej dekady w powszechnym użyciu znajdowały się głównie najprostsze, stacjonarne terminale, sprowadzone wyłącznie do swojej podstawowej funkcji: realizacji bezgotówkowych transakcji. Ich eksploatacja okazywała się bezproblemowa w zwykłych sklepach, ale już na przykład w restauracjach i barach niekoniecznie. Problem ten rozwiązały dopiero terminale mobilne, dostosowane do przemieszczania się wraz z obsługującym je pracownikiem. Oba typy tych urządzeń funkcjonują dość podobnie, wyłączając najnowsze wersje terminali przenośnych, konfigurowanych za pomocą smartfonów. Ten wariant czytników kart płatniczych zainteresuje zapewne przedsiębiorców najmłodszych, a więc także najlepiej obeznanych z nowymi technologiami. Starsi właściciele firm będą prawdopodobnie zainteresowani bardziej nobliwymi, a przecież nadal dobrymi rozwiązaniami.

Nie zapominajmy, że dzisiejsze terminale oferują znacznie szersze zastosowanie niż tylko akceptacja kart płatniczych. Najbardziej obiecującym wydaje się możliwość doładowań telefonów komórkowych za pomocą urządzenia POS. Proces ten odbywa się poprzez wprowadzenie do telefonu unikatowego kodu wydrukowanego na paragonie, albo przez podanie numeru telefonu i natychmiastową aktualizację konta klienta po połączeniu z systemem rozliczeniowym operatora. Usługa ta z pewnością pozytywnie wpłynie na stan firmowych finansów, klienci z kolei będą mieli możliwość zakupu doładowania w określonej przez nich samych kwocie.

W tym dziale  5 pomysłów na biznes w domu