Jak zmienić branżę? Wyjaśniamy krok po kroku
Czasami w życiu przychodzi moment, gdy praca przestaje przynosić nam satysfakcję, a wykonywanie codziennych obowiązków staje się męczarnią. Jeśli problem nie tkwi w pracodawcy czy w atmosferze w pracy, najprawdopodobniej musimy po prostu zmienić branżę. Wielbiciele pracy z komputerami mogą podjąć studia podyplomowe informatyka. Jak przeprowadzić taką zmianę?
Dlaczego chcemy zmienić branżę? Czy studia podyplomowe informatyka to dobry pomysł?
Motywacją do zmiany branży najczęściej jest wrażenie, że się męczymy i w danej dziedzinie już nic nie osiągniemy. W pracy spędzamy wiele godzin i nie chcemy zajmować się czymś, co nie daje nam satysfakcji. Kiedy przestaje nam się podobać to, co robimy, zastanawiamy się, czy wina leży w konkretnej firmie, czy może jesteśmy niezadowoleni z drogi, którą obraliśmy. Nierzadko zmiana pracodawcy na innego w tej samej branży niewiele daje. Wówczas stawiamy sobie pytania, czy nie przyszedł czas na przebranżowienie się. Wprawdzie trudno zaczynać od zera, ale warto to zrobić, by odzyskać radość życia.
Jak zmienić branżę? Zanim podejmiemy studia podyplomowe informatyka
Jeśli jesteśmy pewni, że chcemy zmienić branżę, upewnijmy się, że jesteśmy tego pewni. Dowiedzmy się jak najwięcej o branży, która nas interesuje, zapiszmy się na kursy i szkolenia – w ten sposób sprawdzimy, czy na pewno dobrze się w tym czujemy i jest to coś dla nas. Jeśli interesuje nas praca z komputerami, zapiszmy się na studia podyplomowe informatyka. Kończąc je zapewne będziemy wiedzieć, czy naprawdę chcemy to robić. Jeśli nabraliśmy pewności, przygotujmy dokumenty aplikacyjne i wysyłajmy je do wybranych firm. Ponieważ nie mamy doświadczenia w danej branży, musimy napisać szczery i treściwy list motywacyjny, w którym dokładnie opiszemy, dlaczego interesuje nas ta praca. W życiorysie zaś warto zawrzeć (najlepiej na samej górze) cel zawodowy, w którym określamy, do czego dążymy i w jaki sposób. Spróbujmy także nawiązać nowe kontakty zawodowe – warto dołączyć do grup na Facebooku, GoldenLine czy LinkedIn i być w nich jak najaktywniejszym.
Czym jest kierunek studia podyplomowe informatyka?
Jeśli chcemy pracować z komputerami, zapiszmy się na studia podyplomowe informatyka, których słuchaczami mogą zostać absolwenci studiów magisterskich i licencjackich. Program obejmuje podstawy informatyki, ale trzeba być przygotowanym na długi czas samodzielnego dokształcania się. Warto również zapisać się na dodatkowe szkolenia z informatycznej branży, która szczególnie nas interesuje. Pracodawcy szukają dobrych programistów, a rozwój branży IT nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić. Jeśli nas to interesuje i mamy zdolności, z pewnością szybko się tego nauczymy. Warto także sprawdzić, jakie certyfikaty są potrzebne, by znaleźć pracę w interesującej nas branży.
Zmiana branży nie jest procesem prostym, ale warto iść drogą zawodową, która przyniesie nam szczęście. Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, iż popyt na pracowników IT stale rośnie – jeśli nas to interesuje, podejmijmy studia podyplomowe informatyka.
Dodaj komentarz