Ergonomia pracy w biurze – jak przetrwać 8 godzin w pracy

 

 

 

W biurze spędzamy wiele godzin, więc musimy zadbać o to, by było ono urządzone zgodnie
z zasadami BHP. Ponadto, każdy pracownik musi mieć wygodne miejsce do pracy. Jeżeli urządzamy przestrzeń biurową, to zadbajmy o to, by biurka były wygodne, a lampy do biura dawały ładne światło. Komfortowe warunki pracy to podstawa dobrego wykonywania obowiązków służbowych.

Jak wybrać meble biurowe?

Dobrze wyposażone, eleganckie biuro jest wizytówką naszej firmy. Kupno wyposażenia do biura warto potraktować jako inwestycję w firmę. Znaczenie mebli biurowych dla wizerunku firmy jest tak duże, że warto przemyśleć, czy nie skorzystać z usług dekoratora wnętrz, który zadba o wygląd
i funkcjonalne rozstawienie elementów wyposażenia. Zwróćmy uwagę na jakość wykonania mebli biurowych. Najlepiej, by były zrobione z trwałych i estetycznych materiałów. Sprawdźmy także, czy biurka są stabilne. Najlepszym wyborem będą te na metalowych nogach, które są duże bardziej wytrzymałe niż popularne nogi płycinowe. Dobrym wyborem będą meble oparte na wytrzymałym stelażu.

Jak powinny wyglądać elementy wyposażenia – biurka, meble, lampy do biura

W przypadku mebli biurowych ergonomia ma duże znaczenie, gdyż wszystko musi być ustawione tak, by pracownik bez problemu mógł wykonywać swoje obowiązki. Musi mieć łatwy i wygodny dostęp do drukarki, niszczarki czy szafy z dokumentami. Najlepiej wybrać proste, stabilne i porządnie wykonane meble biurowe wyposażone w system szuflad. Jeśli do stanowiska pracy przypisany jest komputer, wybierzmy dedykowane dla niego biurko. Wysokość dostosujmy do wzrostu pracownika. Zadbajmy także o wybór odpowiedniej lampy do biura. Zapytajmy projektanta oświetlenia, jak zamontować oświetlenie, by było komfortowe dla pracowników.

W tym dziale  Archiwizowanie poczty w praktyce

Wybieramy krzesła, fotele i lampy do biura

Zła pozycja przy biurku powoduje bóle kręgosłup ana odcinku lędźwiowym

Krzesło biurowe najczęściej ma formę obrotowego fotela, którym musi dobrze służyć pracownikowi Fotel musi być wygodny i ergonomiczny, powinien mieć regulowane podłokietniki i podparcia lędźwiowe. Oparcie powinno być regulowane. Pamiętajmy, że prawidłowe oświetlenie w biurze to podstawa. Powinno być zaprojektowane w sposób elastyczny, dopasowane do przeznaczenia przestrzeni oraz potrzeb użytkowników. Najpierw trzeba zaprojektować oświetlenie górne, które dostarcza najwięcej światła i doświetla przestrzeń biurową. W biurach o charakterze otwartego planu i rozległej powierzchni, najczęściej stosuje się świetlówki liniowe, umieszczane w płytach sufitów podwieszanych. Stosuje się także inne źródła światła – halogeny, produkty korzystające z technologii LED i inne, punktowe źródła światła. Najpopularniejszą lampą do biura jest lampka biurkowa, którą można dowolnie ustawiać na wysokość oraz optymalnie regulować kąt padania wiązki światła.

Biuro to miejsce, w którym spędzamy kilka godzin dziennie. Zadbajmy, by było ładne i wygodne,
a czas pracy nie był dla nas męczarnią. Wybierzmy ładne meble, lampę do biura i fotele, które zagwarantują komfort i wygodę.