Dzień z życia kierowcy samochodu ciężarowego – poznaj wady i zalety tego zawodu

Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii i zlikwidowaniu barier związanych z drogimi cłami i opłatami, rozwija się również handel międzynarodowy, który działa coraz prężniej. Towary przewożone są samolotami i statkami, a przede wszystkim samochodami ciężarowymi. Bardzo ważne jest więc skupienie się dobrze zorganizowanej spedycji polskiej, by towary szybko trafiały do klientów. Trzeba także zatrudnić wykwalifikowanych kierowców. Jak wygląda dzień z jego życia?

Czym jest spedycja polska?

Spedycja to organizacja transportu zamówionych towarów. Może się on odbywać drogą lądową lub morską. Ze względu na sfery działania spedycji możemy wyróżnić tę międzynarodową, krajową, publiczną i własną. Spedytor pełni funkcję doradczą, bankową oraz logistyczną związaną z kompleksową obsługą klienta. Zadaniem spedycji polskiej jest zorganizowanie jak najszybszego transportu – określa jego środek, trasę przewozu oraz opracowuje instrukcję wysyłkową. Kolejnym etapem jest przygotowanie przesyłki do przewozu, a związana z tym czynności to pakowanie, konfekcjonowanie, kontrolowanie jakości oraz ilości, znakowanie, załadowanie, rozładowanie, przeładowanie, paletyzację czy logistykę zwrotów i pustych opakowań. Organizatorzy transportu sporządzają, wystawiają i wysyłają odpowiednie dokumenty przewozowe. Zatrudniają także kierowców, którzy przewożą towary. Muszą to być osoby sprawdzone i godne zaufania, które poradzą sobie w sytuacjach kryzysowych.

W tym dziale  Paczkomaty inPost - jak to działa?

spedycja polska, logistyka, Rhenus Polska

Ważne ogniwo spedycji polskiej. Blaski i cienie życia kierowcy ciężarówki

Osoba wykonująca zawód kierowcy musi być cierpliwa i odporna na stres, a także gotowa do jazdy
w każdych warunkach. Pracujące w ten sposób osoby muszą często wyjeżdżać, a wyjazdy czasami trwają kilka dni, a nawet tygodni, zwłaszcza jeśli jest to transport międzynarodowy. Prowadzenie ciężarówki to specyficzna praca, idealna dla osób, które wytrzymują długi czas bez rozmów z innymi ludźmi i którzy sami potrafią sobie zorganizować życie na czas podróży. Brak towarzystwa w kabinie to styl życia pracowników spedycji polskiej – jest to więc idealne zajęcie dla osób, które lubią długo prowadzić w samotności. Po wielu godzinach jazdy idą spać w kabinie, na miejscu wyładowują towar i wracają. Trudno więc opisać, jak wygląda dzień życia kierowcy. Czasami jest to jazda, innym razem sen, a w kolejnej sytuacji – oczekiwanie na granicy na kontrolę. Nie można zapomnieć, że prowadzenie samochodów ciężarowych jest dobrze płatnym zajęciem. Pracując „za kółkiem”, można również odwiedzać ciekawe miejsca – na terenie Polski lub za granicą. Nie zawsze jest czas na zwiedzanie, ale może się zdarzyć dzień wolny, który można wykorzystać w aktywny sposób. Nie można jednak zapomnieć, że praca kierowcy wiąże się odpowiedzialnością za towary, które nierzadko mają bardzo dużą wartość. Ich uszkodzenie lub utrata w wyniku wypadku czy kradzieży wiąże się z ogromnymi kosztami dla właściciela firmy.
Jak każde zajęcie zarobkowe, praca kierowcy ciężarówko ma swoje blaski i cienie. Warto wziąć je pod uwagę przed podjęciem decyzji, by nie trzeba było szybko dokonywać zmian. Spedycja polska będzie działać dobrze tylko wtedy, gdy obsługiwać ją będą dobrzy i zaangażowani pracownicy.

W tym dziale  Przewozy kurierskie a klasyczna poczta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *