Dlaczego warto iść na studia podyplomowe

Skończyłeś studia magisterskie, ale czujesz, że głowę przepełnioną masz teorią, podczas gdy zdobycie odpowiednich kompetencji, praktyki może trwać zbyt długo? Na dzisiejszym rynku pracy to niestety może być prawda. A może pracujesz od kilku lat, ale awans wydaje się być nierealny? W obu przypadkach studia podyplomowe mogą przynieść nieoczekiwanie wręcz dynamiczne zmiany.

Studia magisterskie to za mało?

To oczywiście zależy od tego, na co liczysz. Dziś licencjat czy magister to dla wielu pracodawców może być zbyt mało. Gdy kończysz studia, takich jak ty –  idealistów z głową pełną teorii i bardzo niewielkim doświadczeniem – może z praktyk studenckich czy pierwszej pracy – jest wielu. Studia podyplomowe będą jednak dla potencjalnego szefa sygnałem, że jesteś osobą, która chce w siebie inwestować, jest głodna wiedzy i rozwoju. Pozwoli Ci to też określić siebie na rynku pracy dokładniej, ponieważ studia podyplomowe zwykle obejmują wąskie dziedziny, specjalizacje. To już nie tylko liźnięcie po trochu każdej z subdyscyplin, ale zgłębienie jednego obszaru bardzo dokładnie i otrzymanie wiedzy od specjalistów praktyków.

A może duże miasto?

W Polsce sporo dziś wyższych uczelni – już nie tylko państwowych, ale i prywatnych. Jedne są lepsze, drugie gorsze, ale na pewno też przywiązują cię do twojego miejsca zamieszkania, co niejednokrotnie oznacza mniejsze możliwości zatrudnienia czy rozwoju. Jeśli szukasz czegoś więcej, warto zdecydować się na pierwszy krok do jednej z naszych metropolii. Być może studia podyplomowe we Wrocławiu? Lub innym dużym mieście. Wizyty raz czy klika razy w miesiącu pozwolą ci poznać miasto, zawrzeć znajomości z innymi studentami i oswoić przestrzeń, która może stanie się twoim miejscem na życie?

W tym dziale  Wybierz coaching studia podyplomowe

Praktyczne umiejętności i znajomości

Programy studiów podyplomowych napisane są zwykle tak, by nie obciążać wiedzą teoretyczną – założenie wszak jest takie, że słuchacze już ją mają. Zwykle stawia się na spotkania z zawodowcami, praktykami, którzy nowicjuszom pokazują, jak wiedza teoretyczna przekłada się na praktykę, a tym, którzy mają już pewne doświadczenie w zawodzie – porządkują, systematyzują ich wiedzę.

Podczas zajęć spotkasz się jednak nie tylko z wykładowcami, ale też zawrzesz szereg nowych znajomości. Podczas przerw porozmawiasz z innymi słuchaczami o i pracy, doświadczeniu – to potrafi wnieść do twojego życia zawodowego równie dużo.

Awans i podwyżka

Czasem w swojej pracy utkniesz na jakimś niezbyt satysfakcjonującym cię stanowisku. Od przełożonego słyszysz, że brak ci doświadczenia, umiejętności, może nawet ambicji. Tymczasem podjęcie studiów podyplomowych to jasny komunikat mówiący o dynamice działania, chęci zmian, głodzie wiedzy i pracy, a wniesione do firmy nowe umiejętności przypieczętować mogą decyzję szefa o awansie czy podwyżce.

Studia podyplomowe pozwalają poszerzyć lub uporządkować wiedzę i zapoznać się z nowościami z branży, a ich ukończenie może okazać się krokiem milowym ku karierze. Warto zrobić pierwszy krok i bliżej przyjrzeć się kierunkom i możliwościom, które one dają.

W tym dziale  Jak zmienić branżę? Wyjaśniamy krok po kroku