Co to jest spedycja? Od średniowiecza po XXI wiek
W ogłoszeniach o pracę, artykułach prasowych, czy programach o gospodarce możemy przeczytać lub usłyszeć o spedycji. Domyślamy się, że rzecz dotyczy transportu, ale czym jest dokładnie? Przyjrzyjmy się spedycji nieco bliżej.
Gdy kupcy musieli składować towar
W średniowieczu i renesansie miasta Europy chciały korzystać z faktu, iż handel miał się dobrze, a kupieckie karawany przemierzały ją wszerz i wzdłuż. Wymuszały więc na władcach przywileje prawa składu i przymus drogi. Oczywiście, pytanie, co to jest spedycja, nie dotyczy tak odległych czasów. A jednak już wówczas wymyślono zawód zbliżony do współczesnego spedytora.
Jak to działało? Kupiec musiał jechać przez dane miasto i przymusowo wystawić w nim swoje towary, czekając, czy ktoś z miejscowych zechce je nabyć. Rajców zaś nie obchodziło, że wiele kilometrów dalej ktoś zapłaciłby mu np. za pieprz o wiele drożej.
Kupiec znajdował więc fałszywego nabywcę, który udawał, że kupuje worki z pieprzem i za pieniądze kupca wysyłał je potajemnie na miejsce przeznaczenia, gdzie płacono za przyprawę atrakcyjniejsze sumy. „Spedytor” otrzymywał zapłatę za fatygę, kupiec jechał dalej, aby dobić targu w innym mieście.
Co to jest spedycja – współcześnie?
Choć spedytorzy w 2020 roku niczego nie muszą już udawać ani ratować kupców przed surowym prawem miejskim, to ich praca wciąż polega na organizacji przewozu cudzych towarów. Producent danego towaru ma prawo nie znać się ani na transporcie, ani na cłach obowiązujących przy przewozie wyrobów przez granice różnych krajów, ani na ciężarówkach, kontenerach przesyłowych. Tym bardziej na statkach lub samolotach.
Zastanawiając się, czym jest spedycja, musimy wiedzieć, że powyższe to właśnie zadania dla spedytora. Dobiera on sposób pakowania towarów, wybiera środki transportu, ustala wysokość ceł i opłaca je w imieniu swojego klienta. Nadzoruje też odprawę celną i rozwiązuje problemy, które mogą się w jej trakcie pojawić. Spedytorzy biorą też na siebie sporządzanie całej dokumentacji przewozowej, którą kontrolują celnicy.
Całość tego procesu musi być efektywna i minimalnie wpływać na środowisko naturalne. Dlatego np. tiry, czyli ciągniki siodłowe wiozące towar jednego zamawiającego na miejsce przeznaczenia, nie wracają puste przez pół Europy. Spedytor, który pozostaje w stałym kontakcie z wynajętymi kierowcami, w trakcie ich podróży wynajduje im kolejne zamówienia, aby po nowym załadunku przetransportowali towar innego klienta.
Rodzaje spedycji w XXI wieku
Bywa, że wytwórca danego towaru decyduje się na jego transport we własnym zakresie, własnym taborem, zorganizowany przez pracowników. Taką spedycję nazywa się własną. W przypadku, gdy firma spedycyjna świadczy usługi tylko i wyłącznie dla innych, można mówić, że jest ona komercyjna, materialna.
Spedycją czystą przedsiębiorstwa zajmują się, gdy wykonują opisane powyżej usługi. Możliwa jest także spedycja mieszana. Wówczas spedytor nie tylko organizuje transport itp. ale także wynajmuje dla klienta magazyny do składowania towaru lub sprzedaje go, rozliczając się potem z właścicielem.
Dodaj komentarz