Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny jest silnie powiązany z kontem bankowym, przez co bardzo często jest błędnie rozumiany jako debet. Są to jednak dwa niezależne produkty finansowe. Kredyt odnawialny funkcjonuje również pod takimi pojęciami, jak limit odnawialny, bądź też limit kredytowy. Głównym zadaniem kredytu odnawialnego jest powiększanie środków na koncie o określoną sumę.

Kredyt odnawialny dla firm

Kredyt odnawialny funkcjonuje na bardzo jasnych i przejrzystych zasadach. Posiadacz konta w pierwszej kolejności korzysta ze swoich środków. Dopiero po ich wyczerpaniu, może korzystać ze środków finansowych w ramach kredytu odnawialnego. Odsetki zostają naliczane na podstawie jedynie wykorzystanej części kredytu, nie zaś jego całkowitej kwoty. Jest to bardzo korzystne dla klienta.

Wysokość oprocentowania kredytu odnawialnego jest oczywiście uzależniona od banku i jego indywidualnej oferty, najczęściej jednak oscyluje na poziomie 10% w skali roku. Spłata kredytu następuje automatycznie, gdy tylko na koncie właściciela pojawią się środki finansowe. Po pokryciu spłaty klient na nowo może korzystać z kredytu odnawialnego. Limit kredytu jest determinowany zdolnością kredytową klienta. Możliwe jest uzyskanie nawet 100 tysięcy złotych.

Zalety kredytu

Kredyt odnawialny ma sporo zalet. Przede wszystkim daje poczucie płynności finansowej i jest gwarantem niezbędnej do życia rezerwy finansowej. Daje to poczucie komfortu psychicznego klientowi, który ma świadomość posiadania pod ręką pieniędzy, z których może skorzystać w każdej chwili.

W tym dziale  Ergonomia pracy w biurze – jak przetrwać 8 godzin w pracy

Jak już wcześniej zostało wspomniane – w wypadku kredytu odnawialnego odsetki pobierane są wyłącznie od wykorzystanej kwoty, nie od całości. Kredyt odnawialny jest również ogromnym ułatwieniem przy poleceniach zapłaty – pieniądze zawsze są na koncie i nie trzeba się martwić zapamiętywaniem nadmiaru terminów.

Należy jednak pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i odpowiedzialności przy korzystaniu z kredytu odnawialnego. Jego sztandarową wadą jest fakt, iż uzależnia. Nieograniczone korzystanie z kredytu odnawialnego prowadzi do niekontrolowanej, szeroko rozumianej konsumpcji, która w efekcie może skutkować poważnymi zadłużeniami i problemami finansowymi. Wyciąg z konta, na którym widać rzeczywiste środki finansowe, ale też te pochodzące z kredytu, jest niebezpieczną iluzją. Należy uważać, aby szereg jego zalet nie uśpił czujności. Pomoże przy tym precyzyjne określenie potrzeb klienta, zdefiniowanie ich i umiejętne rozporządzanie pieniędzmi przez skrupulatne planowanie wydatków.

Klientom korzystającym z kredytów odnawialnych zaleca się systematyczne spłacanie zobowiązań. Pozwala to na zachowanie równowagi, a także płynności finansowej, a także uniknięcie stresu spowodowanego nieuregulowanymi długami.

Decyzja o skorzystanie z kredytu odnawialnego, powinna być poprzedzona solidną analizą dostępnych ofert i wybraniem tej, która jest adekwatna do zindywidualizowanych potrzeb klienta.

W tym dziale  Klejenie ekspozytorów - jaki klej wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *