Co grozi za pirackie oprogramowanie w firmie?

Nielegalne oprogramowanie wgrywane przez pracowników to problem pojawiający się w wielu polskich przedsiębiorstwach. Nie każdy szef zdaje sobie jednak sprawę z tego, że brak sprawowania kontroli nad firmowym sprzętem może mieć dla niego poważne konsekwencje. Czy wiesz, co może Ci grozić, jeżeli kontrola wykryje pirackie programy w Twojej firmie?

Surowe kary dla przedsiębiorców

Używanie pirackiego oprogramowania na firmowym sprzęcie jest przestępstwem, za którego popełnienie mogą odpowiedzieć właściciel lub dyrektor przedsiębiorstwa, administrator sieci komputerowej bądź członkowie zarządu spółki. Jeżeli jesteś jedną z wymienionych osób, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku wykrycia nieprawidłowości podczas kontroli grozi Ci kara pozbawienia wolności do lat pięciu. Dodatkowo powinieneś się liczyć z pojawieniem się roszczeń finansowych ze strony producenta oprogramowania, który może zażądać odszkodowania równego podwójnej lub potrójnej wartości programu. Od czego uzależniona jest wysokość tej kwoty? Z ryzykiem zapłacenia wyższego odszkodowania musisz się liczyć wtedy, gdy jako właściciel przedsiębiorstwa wiedziałeś o używaniu przez pracowników pirackiego oprogramowania na służbowym sprzęcie. Jeżeli natomiast żyłeś w nieświadomości, ponieważ Twoi podwładni zainstalowali nielegalne aplikacje bez Twojej zgody, wysokość odszkodowania będzie równa dwukrotnej wartości licencji.

W tym dziale  Ile trwa likwidacja spółki z o.o?

Pieniądze to nie wszystko

Dla wielu przedsiębiorców najbardziej dotkliwą karę stanowi jednak zarekwirowanie firmowych komputerów jako potencjalnych dowodów na popełnienie przestępstwa aż do czasu wyjaśnienia sprawy. Wielomiesięczny brak dostępu do danych klientów oraz do istotnych informacji produktowych może w praktyce doprowadzić do bankructwa firmy, której normalne funkcjonowanie zostaje całkowicie sparaliżowane. Jak ustrzec się przed tak poważnymi konsekwencjami? Pamiętaj o tym, by nie tylko nie instalować nielegalnego oprogramowania, ale również upoważnić wybranego pracownika do regularnego sprawdzania, czy na żadnym komputerze nie pojawiły się pirackie programy. Możesz też zlecić audyt sprzętu firmie zewnętrznej lub kupić specjalistyczny program, który na bieżąco monitoruje pracę firmowego sprzętu i alarmuje w przypadku próby zainstalowania nielegalnej aplikacji.

Konsekwencje używania pirackich programów w przedsiębiorstwie są na tyle dotkliwe, że lepiej ich unikać, niż narażać firmę na poważne straty finansowe, a siebie na otrzymanie kary pozbawienia wolności. Jeżeli więc chcesz zminimalizować ryzyko negatywnego wyniku kontroli pamiętaj o tym, by zachować wszystkie paragony za zakup licencji programów oraz dowody na przeprowadzenie audytu przez firmę zewnętrzną.