Tusze i tonery – jakie są zalety i wady?

Korzystanie z drukarki to rzecz absolutnie niezbędna dla każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości czy branży. To, czy używamy urządzenia atramentowego, czy laserowego, wydaje się obecnie kwestią raczej drugorzędną – ważny jest bowiem nie sam wkład umożliwiający drukowanie, lecz jego jakość.

Jaka jest różnica między drukarką atramentową, a laserową?

Stawiając pytanie o wybór tuszu lub tonera, zastanawiamy się w rzeczywistości nad samą drukarką. Tusze używane są w drukarkach atramentowych; urządzenie pokrywa papier drobnymi kropelkami tuszu, wytryskiwanymi za pomocą dysz. Głowica przesuwa się poziomo i dzięki temu pokrywa tuszem wers po wersie. W opinii wielu użytkowników efekt pracy urządzeń atramentowych jest po prostu bardzo ładny: kolory niejednokrotnie zachwycają intensywnością, a tekst cechuje jednolitość i czytelność.

Drukarka laserowa działa dzięki tonerowi, czyli sproszkowanemu tuszowi – jego cząsteczki umieszczone zostają na papierze. Nie byłoby to możliwe bez udziału lasera, który zaznacza całostronicowy obraz na metalowym bębnie drukarki. Do bębna dociskany jest papier, wiążący się z tonerem dzięki wysokiej temperaturze. W ten sposób dochodzi do zadrukowania strony.

Tusze i tonery – jakie są zalety i wady?

Często spotkać się można z opinią, że drukarki atramentowe dobrze sprawdzają się w warunkach domowych, laserowe zaś – w biurze. Wiąże się to z nieco wolniejszym działaniem urządzeń tego pierwszego typu oraz – co za tym idzie – z mniejszą liczbą uzyskanych kopii wydruku. Dodatkowo podkreśla się niejednokrotnie fakt, iż drukarki atramentowe potrafią sprawiać swoim właścicielom sporo kłopotów: w razie dłuższej przerwy w ich użytkowaniu tusz może wysychać, co oczywiście dyskwalifikuje dalszą jego eksploatację i zmusza nas do zakupienia nowego.

W tym dziale  Papier firmowy, czyli jak sprawić, aby każdy dokument stał się wizytówką

Producenci wkładów do drukarek dementują niektóre z powyższych uwag. Ich zdaniem, przeprowadzono wystarczająco dużo badań laboratoryjnych, by dowieść, że satysfakcja z użytkowania urządzeń drukujących nie wiąże się bezpośrednio z rodzajem wkładu, ale raczej z jego jakością. Decydując się na zamienniki markowych tuszy czy tonerów, ryzykujemy, że okażą się one wadliwe jeszcze przed pierwszym użyciem albo tuż po nim. Ich pozornie niska cena nie oznacza dla nas więc prawdziwych oszczędności; jednorazowo zapłacimy wprawdzie mniej, ale niebawem poniesiemy dodatkowe, ukryte koszty w postaci wielokrotnego powtarzania wydruków (z powodu ich niskiej jakości), częstej wymiany wkładów albo nawet konieczności naprawy drukarki. Najwięksi producenci drukarek i związanego z nimi asortymentu zapewniają ponadto, że liczy się dla nich nie tylko wydajność oferowanych produktów, ale także ich niska szkodliwość względem środowiska – zagadnienie, wobec którego tańsze odpowiedniki markowych wkładów okazują się często bezradne.

Jak zatem widzimy, nie istnieje uniwersalna odpowiedź w kwestii wyboru drukarki. Podejmując decyzję tusze czy tonery, zawsze warto się zastanowić, w jak dużym zakresie zamierzamy z niej korzystać, oraz jakie wymagania stawiamy gotowym wydrukom. 

W tym dziale  TOP 5 niezbędnych artykułów szkolnych