Na czym polega logistyka omnichannel?

Współcześni klienci mają zupełnie inne wymagania niż jeszcze kilka lat temu, gdy internet nie był tak popularny. Dla nich zakupy mają być szybkie i wygodne, możliwe do realizacji z dowolnego miejsca. Za tym wszystkim muszą nadążyć sprzedawcy, jeśli chcą zdobyć przewagę nad konkurencją albo po prostu utrzymać się na trudnym i wymagającym rynku, a bardzo może im w tym pomóc logistyka omnichannel.

Czym jest omnichannel

Jak łatwo się domyślić, omnichannel to nic innego jak sprzedaż przy pomocy wielu kanałów. Przy sprzedaż ta ma być w jak największym stopniu zintegrowana i spójna, jedynie wtedy można będzie uzyskać odpowiednie rezultaty. Przede wszystkim integracja ta powinna dotyczyć dwóch głównych obszarów, to znaczy sprzedaży stacjonarnej i internetowej. Do tej pierwszej zaliczają się tradycyjne sklepy firmowe i placówki partnerskie, ale też magazyny i punkty odbioru, internet to z kolei sklepy internetowe oraz portale aukcyjne. I właśnie ideą omnichannel jest takie połączenie wszystkich tych obszarów, żeby na żadnym etapie klient nie był w żaden sposób ograniczany. W metodzie tej dąży się do stworzenia jednego spójnego kanału sprzedaży, obejmującego tradycyjne placówki, internet oraz urządzenia mobilne. Ważną rolę będzie w tym wszystkim też odgrywać logistyka omnichannel, która pozwoli na spójne i wydajne zarządzanie przepływem towarów.

W tym dziale  Jakie funkcjonalności należy wziąć pod uwagę, planując zakup panelu operatorskiego?

Jak klienci korzystają z omnichannel

U podstaw omnichannel leżą zachowania klientów, które niejednokrotnie są dość złożone, i do tego cały czas się zmieniają wraz ze wzrostem świadomości technologicznej. To, co jest bardzo ważne, to fakt, że coraz częściej oczekuje się przenikania poszczególnych kanałów. Wiele osób na przykład najpierw sprawdza ceny w internecie, a dopiero później wybiera się do stacjonarnych sklepów. W drugą stronę jest podobnie – w tradycyjnym sklepie ogląda się lub przymierza daną rzecz, a kupuje ją w sieci, z dostawą do domu. Takie przenikanie dotyczy także innych procesów, na przykład odbierania w placówkach towarów zamówionych przez internet czy dokonywania zwrotów w dowolnym, wybranym przez klienta miejscu. Oczekiwania te wymuszają na sprzedawcach znacznie większą elastyczność i rozszerzanie oferty, a jednocześnie są ogromnym wyzwaniem jeśli chodzi o zapewnienie odpowiedniej jakości.

Wsparcie omnichannel przez logistykę

Efektywna współpraca różnych kanałów przy jednoczesnej elastyczności i szybkości wymaga odpowiedniego sterowania przepływem towarów. Dlatego też w tak złożonym procesie kluczową sprawą jest odpowiednia logistyka omnichannel, bez której wielu rzeczy nie udałoby się po prostu zrobić. Wsparcie logistyczne jest przeważnie dla klientów niewidoczne, bo też i nie ma potrzeby, żeby je musieli widzieć. Ale to właśnie sprawna logistyka odpowiada za to, że złożone dzisiaj zamówienie jutro będzie gotowe do odbioru, albo że za przesyłkę zapłaci się jedynie kilka złotych zamiast kilkunastu. Dla klientów największymi problemami są wysokie koszty dostarczenia oraz zbyt długi czas oczekiwania na dostawę. I właśnie rolą logistyki omnichannel jest to, żeby te, ale też i pozostałe obszary, jak najlepiej zoptymalizować.

W tym dziale  Paczkomaty inPost - jak to działa?

Artykuł powstał we wsparciu specjalistów z Rhenus Logistics.